Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Krokodill magab poole ajuga

Foto: Colby Stopa/Creative Commons

Kui krokodill magab, siis võib ta samal ajal ühe silmaga ümbruskonda seirata. Sellise vahva võime on sellel toredal roomajal avastanud austraalia teadlased.

 

John Lesku Melbourne'ist La Trobe'i ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Journal of Experimental Biology, et tõenäoliselt magab krokodillil korraga ainult üks ajupoolkera, sellal kui teine on ärkvel ja jälgib ühe silmaga hoolsalt ümbruskonda.

Selle seletuse kasuks, et krokodill jätab silma lahti just ohtude märkamiseks, kõneleb asjaolu, et teadlaste andmetel teevad krokodillid seda sagedamini siis, kui teavad, et läheduses on inimesi. Ja ka just inimese suunas see avatud silm enamasti sel juhul pööratud ongi. Kui inimene ära läheb, siis jääb silm ikkagi vaatama seda kohta, kus inimene on olnud. Ilmselt siis ikkagi selle pärast, et see koht on seostunud võimaliku ohuga.

Katseid tehti ruumides, kus olid üles seatud infrapunakaamerad, mille kaudu jälgiti krokodille nii öösel kui ka päeval.

Krokodillid ei ole siiski esimesed loomad, kellel ühe ajupoolkeraga, teine silm lahti magamise võime on avastatud. See võime on teada ka mõnedel teistel roomajatel ja mõnedel lindudel, aga ka delfiinidel.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: