Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Koer on pärit Sise-Aasiast

Foto: Marie Coleman/Creative Commons

Koer pidi olema inimese parim sõber. Võibolla ongi üks parimaid, aga kindlasti on ta neljajalgsete seas üks kõige kauaaegsemaid sõpru. Koer pärineb hallist hundist, kellest eraldus ta arvatavasti vähemalt 15 000 aastat tagasi. Kuid kus oli see paik maakeral, kus hundist koer sai?

Rühm teadlasi eesotsas Adam Boykoga Ameerika Ühendriikidest Cornelli ülikoolist võttis ette suure uurimistöö ja analüüsis enam kui 4600 tõukoera ja 540 tõuvaba koera DNA-d. Pärilikkusainet võeti koertelt nii tavalistest kromosoomidest kui ka Y-kromosoomist ja mitokondritest ning kõrvutati sealt omavahel ligi 200 000 kohta. Koerad ise olid pärit kõikjalt üle maailma.

Ühest küljest selgus, et tõuvabade koerte seas on geneetiline mitmekesisus suurem kui tõukoerte seas, aga teine tähtis tulemus oli see, et saadi viide koera tõenäolisele kodustamiskohale. See on, nagu Boyko ja kaasautorid Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes kirjutavad, kusagil Aasia keskosas, arvatavasti tänapäeva Nepali või ka näiteks Mongoolia kandis.

Sealt on siis koerad autorite arvates ajapikku kõikjale maailma levinud. Kõikjale, kus elab ka inimesi, vahest koerte ikkagi suhteliselt häid sõpru.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: