Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hüdroloog: tänavune madal veetase pole midagi erakordset

Selles, et praegu pääseb Aegna saarelt Kräsulile peaaegu kuiva jalaga ning Emajões on veetase madal, pole midagi erilist, ütles keskkonnaagentuuri hüdroloog Ene Randpuu.

"Terevisioon" käis täna hommikul Tartu kesklinnas Emajõe ääres, kus veetaset näitaval sambal olev tabloo näitas 24 tunni keskmisena -3 sentimeetrit. Hüdroloog Ene Randpuu ütles, et Emajõe taset on jälgitud 150 aastat ning tegemist on üsna tavalise nähuga.

"On olnud kõrget, on olnud madalat [taset], aga inimmälu on selline, et ta ei talleta seda ja nüüd vaatab - oi-oi kui halb!" rääkis Randpuu.

Randpuu meenutas, et ka eelmise aasta sügisel oli olukord peaaegu sama. See, et veetase oli 5-6 cm kõrgem, seda inimsilm eriti ei märka.

Küsimusele, kas praegu on Emajõgi veel laevatatav, vastas hüdroloog, et see oleneb laeva süvisest.

Randpuu selgitas, et tänavune suvi oli justkui vihmane, aga tegelikult sademeid ei olnud palju. Samuti annab tunda eelmine aasta, mil Eestis oli veeseis madal. "Eelmine aasta praktiliselt ei olnudki suurvett, nii et Emajõel ja ka teistel jõgedel ei olnud vee tagavara."

Kuna Peipsi veetase on madal, siis see mõjutab ka Emajõe seisu. Randpuu sõnul on ainus lootus praegu eeloleval talvel, et oleks rohkelt sademeid, mis täidaksid kevadel Peipsi. Samas Emajõgi eriti Peipsi veetaset ei mõjuta, seda teevad pigem ikkagi Venemaa jõed, sest suurem osa valgalast paikneb teisel pool järve.

Randpuu kinnitusel seda, et Emajõgi täiesti kuivaks muutub, kindlasti ei juhtu. Ta meenutas, et 2006. aastal oli veeseis 20 cm võrra veelgi madalam ning Kivisilla jäänused paistsid veel rohkem Emajõest välja.

Toimetaja: Sven Randlaid

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: