Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Asteroidid toovad vett ka eksoplaneetidele

Foto: ESO/L. Calçada/N. Risinger

Maakeral on vett päris palju ja arvatakse, et suur osa sellest veest on pärit igiammustel aegadel Maale kukkunud komeetidest ja asteroididest. Nüüd nähtub värskest uuringust, et suure tõenäosusega on komeedid ja asteroidid veega varustanud ka paljusid teiste planeedisüsteemide planeete.

 

Roberto Radi Inglismaalt Warwicki ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad Briti Kuningliku Astronoomia Seltsi kuukirjas, et veerikkad asteroidid pole Päikesesüsteemi eripära, vaid neid leidub väga paljudes teisteski süsteemides. Järelikult on ka päris paljudel eksoplaneetidel enam-vähem sama palju vett kui meie planeedil. Kui nii, siis võime sedavõrra kindlamad olla selles, et kuskil seal mõne planeedi peal elutseb kohalikke olendeidki.

Radi ja ta kolleegid tegid Kanaari saartel asuva Herscheli teleskoobiga kogutud andmete põhjal kindlaks, et valge kääbustähe SDSS J1242+5226 atmosfääris on rohkesti vesinikku ja hapnikku. Teadlased oletavad, et need elemendid pärinevad mõnelt veerikkalt asteroidilt, mis on suhteliselt hiljuti tähe lähedusse sattunud.

Nad arvutasid välja, et see asteroid võis olla umbes sama suur kui meie Päikesesüsteemi suurim asteroid Ceres.ehk läbimõõdult umbes 900 kilomeetrit. See asteroid tõi vett, tõsi küll, tähele, aga mõned teised samasugused asteroidid võisid siis ka planeete veega varustada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: