Silmside tõstab koeral ja inimesel ühisus-hormooni taset ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Marie Coleman/Creative Commons

Ajakirja Science tänase numbri kaane pealt vaatab meile oma suurte pruunide silmadega vastu tore kutsikas. Ajakirja sees kirjutavad jaapani teadlased eesotsas Miho Nagasawaga Asabu ülikoolist inimeste ja koerte vahelisest erilisest sidemest, milles suurte silmadega üksteisele otsa vaatamisel on tähtis osa.

Nagasawa ja kolleegid väidavad oma uurimistöö põhjal, et inimeste ja nende koerte vastastikune silmside aitab luua ja tugevdada nende vahel emotsionaalset sidet üsna täpselt samamoodi, nagu ema ja väikese lapse vaheline silmside aitab luua ja hoida nende vahelist emotsionaalset sidet.

Oma katsetes panid teadlased koerad ja nende peremehed-naised ühte tuppa ja jälgisid hoolega, kuidas kahe liigi esindajad seal siis pool tundi omavahel suhtlesid, kes mida rääkis või mis häält tegi, kes keda kuidas puudutas ja vaatas. Siis mõõtsid nad nii koertel kui ka inimestel hormooni oksütotsiin taset ja panid tähele, et omavaheline silmside tõstis seda taset mõlemal liigil. Oksütotsiinist on aga teada, et see just emotsionaalse ühtekuuluvustundega seondubki.

Inimeste ja nende koerte vahelise silmsideme tähtsust on täheldatud varemgi,amas kui näiteks kodustatud huntidel sellise suhtlusvormi kasutamise kommet pole. Nagasawa ja kollegid kirjutavad, et arvatavasti on koerad omandanud silmside abil emotsionaalse sideme loomise võime nende aastatuhandete jooksul, mil nad kodustatuna inimeste kõrval elanud.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: