Abeli preemia pälvisid Nash ja Nirenberg ({{contentCtrl.commentsTotal}})

John Nash ja Louis Nirenberg.
John Nash ja Louis Nirenberg. Autor/allikas: Wikimedia Commons

Abeli preemia pälvisid sellel aastal USA matemaatikud John Nash ja Louis Nirenberg. Norra teaduste akadeemia tõi „Nobeli matemaatikapreemia“ üle andmisel välja panuse mittelineaarsete osatuletistega diferentsiaalvõrrandite uurimises, matemaatikute loodud analüüsimeetoditest on saanud nüüdisaegse teaduse lahutamatu osa.

Nash on varem pälvinud ka näiteks Alfred Nobeli mälestuseks välja antava Rootsi Panga auhinna majandusteaduses. Toona leidis äramärkimist matemaatiku roll mänguteooria arendamisel, mida kasutatakse laialdaselt sotsiaalsteadustes. Matemaatiku poolt defineeritud Nashi tasakaal on tänaseni põhiline mängude lahenduskontseptsioon. Laiemalt sai mees tuntuks pärast eluloofilmi „Piinatud geenius“.

Kanada päriolu Nirenbergi on teiste seas varem tunnustanud nii USA kui Kanada Matemaatika Selts, samuti oli ta esimene Crafoordi matemaatikapreemia laureaat. Crafoordi auhindu jagab Rootsi teadusakadeemia valdkondades, mis jäävad Nobeli preemiate pool kaetud valdkondadest väljaspoole.

Osatuletistega ehk mitmete ja sõltumatute tuletistega diferentsiaalvõrradeid kohtab nii puhtas matemaatikas kui ka teistes teadusvaldkondades, alates füüsikast lõpetades bioloogiaga. Näiteks kasutatakse neid soojuse ja kvantosakeste liikumise ning finantsturgude käitumise kirjeldamiseks. Nashi ja Nirenbergi panus on märgatav ka geomeetrilise analüüsi vallas, milles leiavad osatuletistega diferentsaalvõrrandid rakendust pindade ja nende kõrgemate ruumimõõtmete analoogide ehk muutkondade uurimisel.

Norra teaduste akadeemia annab kuue miljoni Norra krooni suurust ehk ligi 800 000 eurost auhinda välja alates 2003. aastast.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: