Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: Eesti elektritootmise ökoloogiline jalajälg kahanes

Autor/allikas: PA Wire/Scanpix

Eesti elektritootmise süsinikdioksiidi keskkonnakahju, mida ka ökoloogiliseks jalajäljeks nimetatakse, on viimasel kümnendil märgatavalt vähenenud, selgus Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse uuringust.

Kui aastal 2006 eraldus 1 MWh elektri tootmisel Eestis keskmiselt ligikaudu 1100 kg kasvuhoonegaase, siis hiljuti tehtud baasjoonearvutused näitavad, et heide on vähenenud 920 kg-ni 1 MWh kohta.

See on saanud võimalikuks mitmete tegurite koostoimel. Esmalt kahe tsirkuleerivas keevkihis põlevkivi uudse põletamise ploki juurutamisega AS Eesti Energia Narva jaamades, edasi - hakkpuidu koospõletamisel põlevkiviga, tuuleenergiat kasutavate elektrigeneraatorite baasil kümnete tuuleparkide rajamise ja samuti ka puidu ja saetööstuse jäätmete ärakasutamisel soojuse ja elektri koostootmise jaamades Tartus, Pärnus ja Tallinnas.

Pea kõikide elektri genereerimise tehnoloogiate kasutamisega kaasnevad kasvuhoonegaaside heited. Põlevkivi või kivisöe kasutamisel kaasneb rohkem süsinikdioksiidi ja teisi kasvuhoonegaase võrreldes teiste fossiilsete kütuste, maagaasi või õliga. Vähem kaasneb neid taastuvate allikate, nt puidu, päikese- või tuuleenergia kasutamisel.

Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse (SEI Tallinn) vanemeksperdi Tiit Kallaste sõnul lisandub igal aastal uusi taastuvatel energiaallikatel töötavaid elektritootjaid ning täiustuvad ka põlevkivipõletamise tehnoloogiad.

Eesti on sõnastanud oma panuse Euroopa Liidu kliima- ja energiapoliitika eesmärkidesse pikaajalises energiamajanduse arengukavas, mis muuhulgas ütleb, et aastaks 2030 moodustab taastuvenergia osakaal vähemalt 45 protsenti energia lõpptarbimisest praeguse ligi 26% asemel.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: