Jupiteri tuum kahaneb arvatust kiiremini ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Arizona ülikool/NASA/JPL

Jupiter on hiigelsuur gaasikera, läbimõõdult 11 korda suurem kui maakera, aga selle gaasikera keskel on arvatavasti ka tahke tuum. Teadlased on juba mõne aja eest välja arvutanud, et see tahke tuum kahaneb, lahustudes aegamööda ümbritsevasse vesinikku ja heeliumi.

Ent nüüd on üks austraalia teadlane teinud täpsemaid arvutusi ja leidnud, et Jupiteri tahke tuum kahaneb tegelikult vist lausa kaks korda kiiremini, kui on näidanud senised arvutused. Jupiter tekkis noores Päikesesüsteemis ümber Päikese tiirutanud materjalist. Esialgu kogunes kokku kive ja jääd ning moodustus suur kamakas. See tõmbas endale gravitatsioonijõuga ümber suure vesinikust ja heeliumist gaasikera ja jäi ise selle kera sisse, saades sellega Jupiteri tuumaks.

Varem tehtud arvutused näitasid, et aeg-ajalt tuleb tahkest tuumast aatomeid lahti. Ajapikku jääb tuum nõnda väiksemaks, kuid need varem tehtud arvutused olid lihtsuse mõttes tehtud eeldusel, et aatomid on klassikalise füüsika kehakesed, justkui piljardikuulid. Tegelikult aga teame, et aatomid alluvad pigem kvantfüüsika seadustele, mis teeb arvutused märksa keerukamaks.

Nüüd on Hugh Wilson Melbourne'i ülikoolist siiski need kvantarvutused ära teinud, võttes küll jällegi lihtsuse mõttes arvesse ainult süsiniku, räni ja raua aatomeid, aga tulemus on ikkagi senisest täpsem ja nagu Wilson ajakirjas Icarus kirjutab, Jupiteri tuum lahustub siis umbes kaks korda kiiremini, kui seni arvati osati.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Icarus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: