Joobes amadiinid laulavad hooletult ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sebraamadiinid.
Sebraamadiinid. Autor/allikas: Keith GerstungWikimedia Commons

Inimesed pole ainsad, kelle kõne ja häälitsused alkoholi mõjul tajutavalt segasemaks muutuvad. Sebra-amadiinidega katseid teinud ajuteadlased märgivad, et alkoholi tarbimise järel muutub lindude laul monotoonsemaks ja korratumaks, nooremas eas kangestatud mahla joomine jätab sebra-amadiinide laulule jälje aga kogu eluks.

Oregoni ülikooli teadlased eesotsas Claudio Melloga pakkusid uuritavatele linnurühmadele vastavalt viinamarjamahla ning mahla ja etanooli segu. Iga lind võis juua täpselt nii palju, kui ise tahtis. Samal ajal lindistas töörühm lindude poolt kuuldavale toodavaid häälitsusi, et siis seda hiljem analüüsida. Enamike lindude vere alkoholisisaldus oli katse lõpuks võrreldav kahe tunniga 2-3 ühikut alkoholi joonud inimeste omaga. Üks lindudest jõudis sama ajaga juua aga 2-2,5 korda rohkem.

Võrreldes ainult mahla joonud amadiinidega muutus katserühma kuuluvate lindude laul korratumaks ja monotoonsemaks. Samuti märgati muutusi trillerduste pikkuses, toonis ja helisageduste vaheldamises, kuigi mitte statistiliselt olulisel määral.

Tulemused annavad töörühma sõnul mõista, et sebra-amadiinid kujutavad endas head mudelit, mille peal alkoholi mõjusid täpsemalt uurida. Näiteks õpivad nii inimesed kui amadiinid liigile omaselt häälitsema keskkonnas kuuldavate helide põhjal. Eelnevalt on sama töörühm leidnud, et regulaarselt alkoholi tarbivad noorlinnud jäljendavad oma vanemaid vähem, misläbi on nende laul ka täiskasvanueas oma liigikaaslastest lihtsam.

Samas pani töörühm tähele, et joodud alkoholi kogus ei paistnud mõjutavat lindude üldist käitumist sh kõnnakut ja lennuvõimet. Tähelepanek viitab, et õpitud motoorse käitumisega seostatavad aju piirkonnad pole alkoholi suhtes niivõrd tundlikud.

Uurimus ilmus ajakirjas PLOS ONE.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: PLOS ONE

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: