Linnud liigutavad magadeski laululihaseid

Foto: Maurice van Bruggen/Wikimedia Commons

Värvulised on enamasti vahvad laululinnud ja nõnda ka Austraaliast pärit punaoranžinokaline sebra-amadiin. Nüüd selgub, et sebra-amadiinid on lausa sedavõrd pühendunud laululinnud, et harjutavad laule koguni unes.

Mida sebra-amadiin unes näeb, seda ta muidugi ise ei ütle, ja seda Ameerika Ühendriikide ja Argentiina teadlased sedakord ka veel ei uurinud. Kuid varasematest uuringutest on teada, et kui laululinnud magavad, siis mõnikord vallandub neil ajus just täpselt samasugune aktiivsus, kui ärkvel olles lauldes.

Nüüd pistsid Franz Goller Utah' ülikoolis ja ta kolleegid magavate sebra-amadiinide laululihastesse elektroodid, mis andsid mõõteriistadele teada, et need lihased tuksatasid aeg-ajalt. Umbes nii, nagu ka laulmise ajal, ehkki mingit häält lind seejuures kuuldavale ei toonud.

Goller ja kaasautorid kirjutavad sellest ajakirjas PeerJ. Võrguvaramus BiorXiv kirjutavad samad teadlased aga juba oma järgmisest uurimusest, kus selgus, et neid tukslemisi saab esile kutsuda, kui mängida magavatele sebra-amadiinidele linnulaulusalvestisi. Teadlased oletavad, et linnud tõepoolest harjutavadki unes laulmist.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: