Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saturni kuul on pehme tuum

Saturni kaaslasel Enceladusel on pehme ja kohev tuum. See on üllatav, sest tavaliselt arvatakse planeeditaoliste taevakehade tuum koosnevat väga tihkelt kokku pressitud ainest.

Enceladus on üldse veidi imelik taevakeha, sest see pahistab pidevalt suurte jugadena maailmaruumi veepritsmeid. Arvatakse, et vee soojendamiseks ja välja paiskamiseks saab Enceladus energiat sellest, et Saturni ümber tiireldes tekitab selle suure planeedi gravitatsiooniväli Enceladuse sees mehaanilisi hõõrdumisi, mis annavad sooja.

James Roberts Ameerika Ühendriikidest John Hopkinsi ülikoolist püüdis arvutimudeli abil välja selgitada, kuidas see mehhanism täpselt võiks töötada. Paraku näis alguses, et mehhanism ei hakkagi tööle, sest tundus, et Enceladuse tuum lihtsalt ei paindu ega väändu sellele mõjuvate gravitatsioonijõudude toimel küllaldaselt. Siis pani aga Roberts oma mudelis Enceladuse sisse pehme ja koheva, justkui suurt lumepalli meenutava tuuma.

Ja ennäe! Sellist tuuma suutis raskusväli juba nõnda palju muljuda, et hakkaski piisavalt sooja saama. Kuidas Enceladusel niisugune kummaline tuum olla saab, seda Roberts seletada ei oska, ent oma uurimistöö tulemustest tegi ta ettekande Vancouveris toimunud Ameerika Geoloogia Ühingu konverentsil

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: