Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuenenud Energia Avastuskeskus avas uksed

Foto: Maarja Roon/ERR

Tallinnas, vanas elektrijaama hoones, avati taas Energia Avastuskeskus, kus on üle 130 interaktiivse teaduseksponaadi ja pinda enam kui 3000 ruutmeetrit. Eelkõige loodus-, tehnika- ja reaalteadustele keskenduvas keskuses avatakse seitse püsinäitust ning hooajaliste näituste osa.

Üheks suureks vaatamisväärsuseks on kindlasti ka avastuskeskuse hoone, leiab Energia avastuskeskuse juhataja Kertu Saks.

„Kuna siin on avastada kõigepealt 101 aastat vana elektrijaama koos oma originaalsisseseadega. See hoone ootas 73 aastat, et ta saaks renoveeritud tagasi selliseks, nagu ta oli enne viimast suurt sõda ja siin on säilinud paljugi originaalsisseseadet,“ märkis Saks.

Peale selle on avastuskeskuses Euroopas ainulaadne nn välgumasin, kus saab näha seda, mis juhtub, kui väga võimas elekter on metallümbrise sees ja ei sealt välja ei saa.

„Tänapäeval me teame sarnast leiutist või selle edasiarendust kui mikrolaineahju. Seal sees on tõepoolest kõrgesageduslik elektromagnetväli, aga see ei pääse sealt välja, on kõigile ohutu ja me saame mikrolaineahju kasutada toidu soojendamiseks. Siin teeme meie sama meetodiga Faraday puuris oma n-ö välgushow'd ehk kuni kolmemeetriseid välgunooli ja see on tõepoolest Euroopas ainulaadne eksponaat,“ laiendas Saks

Kuigi välgumasina poolt tehtav heli kõlab meile hirmsa surinana, võrdleb selle tööle pannud avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht Aare Baumer seda muusikainstrumendiga.

„Selle sarnasus muusikainstrumendile on väga suur. Ta on sisuliselt nagu tromboon. Ma olen alati toonud näite ja öelnud, et kui keegi niisama teeb huultega purr-purr, siis keegi ei kuule, aga kui ta paneb trombooni suule, siis kuuleb teda pool linna võibolla. Sama lugu on ka selle muusikainstrumendiga. Tegemist on ikkagi ühe neljandiku laineresonaatori seadmega,“ selgitas Baumer masina tööpõhimõtet. Sarnaselt õngeridvale hakkab see õigel sagedusel väga tugevasti võnkuma.

Lõviosa ehk veidi üle kolme miljoni euro keskuse renoveerimiseks vajalikust rahast tuli EASi kaudu Euroopa Liidult. Eesti Energia investeeris omalt poolt 600 000 eurot. Keskus loodab, et neid külastab aastas 100 000 inimest.

 

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: