Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Inimnina võib tunda triljonit lõhna

Kohvi hõng koosneb sadadest erinevatest lõhnadest
Kohvi hõng koosneb sadadest erinevatest lõhnadest Autor/allikas: Wikimedia Commons

Ameerika teadlaste sõnul võib inimese nina määrata triljonit erinevat lõhna ning seda on oluliselt rohkem kui siiani arvatud.

Senilevinud pikaajaline arusaam oli, et oleme võimelised nuusutama umbes 10000 lõhna. Ajakirjas Science näitavad aga teadlased, et inimnina ületab oma stiimulite määramise arvukuselt nii silmi kui kõrvu. Siiski kasutame me sellest haistmispotentsiaalist vaid väga pisikest osa.

Inimsilm kasutab kolme valgusretseptorit, mis üheskoos toimides võimaldavad näha kuni 10 miljonit eri värvitooni, kõrv võib aga kuulda peaaegu poolt miljonit eri tooni. Siiani oldi arvamusel, et nina võiks oma 400 haistmisretseptori abil eristada umbes 10 000 erinevat lõhna.

New Yorki Rockefelleri ülikooli teadlased korraldasid eksperimendi, et saada teada, kui hästi eristavad inimesed 128 erineva lõhnamolekuli segusid. Sellised molekulid segati juhuslikult 10, 20 või 30 kaupa rühmadesse, luues nii võõraid ja vähetuntud lõhnu. Seejärel paluti 26 inimesel nuusutada kolme proovi lõhna, kaks neist olid sarnased, üks erinev. Katsetulemuste ekstrapoleerimisel saadi teada, kui palju erinevaid lõhnu võiks inimene keskeltläbi eristada, kui need oleksid kõikvõimalikes segudes, mida 128-st molekulist koostada annab. Tulemus näitas, et keskmiselt võib inimene eristada vähemalt triljonit erinevat lõhna ning tõenäoliselt on see number isegi alahinnatud.

Üldiselt arvatakse, et loomad on paremad nuusutajad kui inimesed. Antud uuring näitab, et kuigi inimesed on asjade lõhnatundmises märkimisväärselt head, on loomad meist haistmises siiski 2-3 korda paremad.

Loe lisa:
Nose can detect one trillion odours (BBC News Health)

Toimetaja: Katrin Sak

Allikas: BBC News Health

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: