Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

TÜ biomeedikumis aretatud piimhappebakter jõudis Prantsusmaale

Tartu ülikooli teadlaste tihe koostöö arenduspartneriga Prantsusmaalt on viinud toidulisandi Reg’Activ Cholesterol kapslite tootmiseni, mis sisaldavad piimhappebakterit ME-3.

1995. aastal Marika Mikelsaare ja Mihkel Zilmeri eestvedamisel avastatud bakter on saanud juba üsna tavaliseks, näiteks piimatoodetes. Biotehnoloogist Mikelsaar jääb seniste arengutega väga rahule.

„Ta on jõudnud tootmisse /.../ ja rahvas on ta omaks võtnud. Meile on jäänud unistus, et oleks see preparaat jõudnud peale toitude ka apteegikaubaks ning saanud arstkonna käsutusse,“ märkis ta.

Erinevate ravimifirmadega on küll läbirääkimised käinud, kuid apteekidesse polnud valmisprodukt jõudnud. Näiteks plaanis kapsleid 2003. aastal tootma hakata Tallinna Farmaatsiatehas. Valmistati isegi proovipartii, kuid laiem tootmine jäi ära suuremate ravimifirmade huvipuuduse ja tehase pankroti tõttu.

Nüüd on jõutud lõpuks koostööni ühe Prantsuse ravimitootjaga. Tänaseks on ME-3 toidulisandina seeläbi kättesaadav näiteks Tartu apteekides ning on peamiselt mõeldud normist kõrgema kolesterooli, oksüdatiivse stressi ja homotsüsteiini tasemega inimestele.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Terevisioon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: