Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Hämarveekalu on arvatust palju rohkem

Foto: Joan Costa/CSIC

Praeguste üldlevinud hinnangute järgi on maailmamere mesopelagiaaltsoonis ehk umbes 200 meetri kuni ühe kilomeetri sügavusel kokku umbes miljard tonni kala. Nüüd aga väidab rühm teadlasi, et selles sügavusvööndis on kala tegelikult vähemalt kümme korda rohkem, kümme miljardit tonni.

 

Teadlased, kes osalesid aastatel 2010 ja 2011 toimunud niinimetatud Malaspina ekspeditsioonil, kirjutavad ajakirjas Nature Communications, et seni on mesopelagiaali kalade arvukust püütud hinnata traalimisel püütud kalade arvu põhjal, aga traalimisandmed on kallutatud, sest hiljuti on selgunud, et paljud neist kaladest oskavad traalvõrke karta ja suudavad nende eest põgeneda.

Mesopelagiaali kalad, kelle hulka kuuluvad näiteks laternkala ja mintai, on maakera biosfääri kõige arvukamad selgroogsed, aga nende elu ja olu kohta seal maailma merede hämarkihis on teada suhteliselt vähe.

Malaspina ekspeditsioonil sõitis 250 paljude erialade teadlast kahel uurimislaeval ümber maakera ja tegi mõõtmisi 40. põhjalaiuse ja 40. lõunalaiuse vahel kuni kilomeetri sügavustest vetest. Rahvusvahelist ekspeditsiooni rahastas Hispaania valitsus ning seda juhtis Hispaanias asuva Vahemere Tippuuringute Instituudi teadlane Carlos Duarte Quesada.

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: Vikerraadio Teadusuudis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: