Külm talv paneb kalad kahanema ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Forellid kasvanduses.
Forellid kasvanduses. Autor/allikas: ITAR-TASS
Toimetas Piret Ehrenpreis

Teadlased on täheldanud, et karmidel talvedel võivad kalad kaotada oma pikkusest umbes kümme protsenti.  Lähema vaatluse all olid Norra ja Soome noored jõeforellid, kelle kasvus täheldati karme talvetingimusi matkivas katses kuni sentimeetrist kokkutõmbumist. Teadlaste hinnangul aitab selline reaktsioon kaladel rasketes oludes energiat säästa, vahendab BBC.

Varem on täheldatud sellist võrdlemisi harva esinevat fenomeni näiteks karihiirte ja sisalike puhul. Kõige uskumatumaid tulemusi on andnud Galapagosel elavate mereiguaanide vaatlus El Nino perioodil, mil temperatuur tõusis mõnevõrra. Sellega kaasnes iguaanide toiduvarude kahanemine ning hiidsisalikud kaotasid oma pikkuses viiendiku.

Norra ja Soome kalade vaatlus on aga esimene, mis näitab, et ka kalad võivad kokku tõmbuda. Teadlased selgitavad seda kui “talvist anoreksiat”. See tähendab, et alates sügisesest rändeperioodist väheneb kalade söögiisu märgatavalt.

Soome teadlaste eestvedamisel korraldatud uurimuses kasutati kasvanduse kalu, kes lasti eksperimendi tarvis rajatud basseinidesse. Seal püüti matkida talvele iseloomulikke temperatuuri- ja voolutingimusi. Jääkatte järele aimamiseks kaeti basseinid kinni.

Neis tingimustes ilmneski, et noored kalad kaotasid 10 protsenti oma kehapikkusest. Kahanemise täpne põhjus on teadlastele ikka veel teadmata. Tõmmates paralleele karihiirtega, arvatakse selle põhjuseks olevat geelitaolise aine vähenemine kala selgroolülides. See toob omakorda kaasa nende lülide lamedamaks muutumise ning nii ka kehapikkuse kahanemise.

Selle kõige taga on aga omakorda toidu nappusest ja karmidest keskkonnaoludest tingitud kalade elutingimuste kehvenemine, mis pani neid ellujäämisvõimaluste pärast muret tundma.

Teadlased avaldasid oma uuringutulemused ajakirjas Functional Ecology.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: