Muna jääb terveks pigem küljele kukkudes
Tänase teadusuudise avaldamisega jäid teadlased mõne nädala hiljaks, sest uudis räägib munadest ja nende katki kõksumisest — munadepühade aega hästi sobivast teemast.
Tal Cohen ja ta kolleegid Ameerika Ühendriikidest Massachusettsi Tehnikainstituudist kirjutavad ajakirjas Communications Physics, et kanamunad jäävad kukkudes suurema tõenäosusega terveks, kui lasta neil langeda külje peale. Väiksem on terveks jäämise tõenäosus aga juhul, kui lasta munal kukkuda vertikaalasendis, ots ees.
Tulemus võib üllatada, sest seisukoht, et just otsapidi kõksudes on munakoor tugevam, on laialt levinud ja tugevalt juurdunud.
Cohen ja kaaslased ei uurinudki teemat, tuleb tunnistada, mitte pühademunade koksimise kontekstis, vaid hoopis lähtudes üliõpilastele tihtilugu antavast ülesandest ehitada seadeldis muna kaitseks kukkumise puhuks etteantud kõrguselt etteantud kõvadusega pinnale, et õppida tundma struktuuride mehaanikat.
Teadlased tegid katseid 60 munaga, millel lasid kukkuda kõvale pinnale kolmelt eri kõrguselt — kaheksa, üheksa ja kümme millimeetrit.
Selgus, et vertikaalselt kukkuda lastud munadel purunes koor keskmiselt juba madalama kõrguse juures kui horisonaalselt kukkuda lastud munadel. Kaheksa millimeetri kõrguselt purunes koor enam kui poolel vertikaalselt kukkunud munadest. Tulemus ei sõltunud seejuures sugugi sellest, kumb ots ees muna kukkus.
Horisontaalasendis kukkunud munadest purunes koor sama kõrguse juures vähem kui kümnendikul.
Seda teada saanult tegid teadlased veel jõu mõõtmise katseid, milles tuvastasid, et ükskõik, kas avaldada munale survet vertikaal- või horisontaalsihis, puruneb koor ikka keskmiselt 45-njuutonise jõu juures. Vahe oli aga selles, et horisontaalse surve puhul deformeerus muna enne purunemist rohkem kui vertikaalse surve puhul.
Siit järeldub, et munad on niiöelda ekvaatori piirkonnas paindlikumad kui niiöleda pooluste juures, ja niiöelda ekvatoriaalalad suudavad endasse enne puruks minekut rohkem energiat absorbeerida, lükates nii purunemise edasi või vältides seda sootuks.
Cohen ja kaasautorid kirjutavad, et eksiarvamus munade raskemini purustatavuse kohta otstest on sugenenud mõnede kehasid iseloomustavate füüsikaliste omaduste mõistete nagu tugevus, jäikus ja sitkus omavahel segi ajamisest. Munad on vertikaalse surve suhtes jäigemad, kuid see ei tähenda, et nad on ses olukorras ka sitkemad.