Tehisaru mõistab loomade emotsioone
Tehisaru toimetab inimeste maailma infoga juba päris vabalt, aga kui hästi saab tehisaru loomadest aru? Kas võiksime tehisaru abiga paremini mõista näiteks seda, mida tunnevad loomad? Taani teadlaste uuringust ilmneb, et võiksime küll.
Romain Lefèvre ja ta kolleegid Kopenhaageni Ülikoolist õpetasid masinõppemudeli vahet tegema seitsme loomaliigi positiivsetel ja negatiivsetel emotsioonidel.
Valitud loomad olid veised, lambad, hobused, Prževalski hobused, kodusead, metssead ja kitsed. Mudel analüüsis loomade häälitsusi ning saavutas ligi 89,5 protsendilise täpsuse.
Esimest korda on nüüd üks ja sama tehisaru suutnud mõista mitte ainult ühe vaid mitme loomaliigi isendi emotsioone.
Lefèvre ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas iScience, et emotsioone tuvastavast tehisarust võib tulevikus palju abi olla loomakaitses. Mida paremini me loomi reaalajas mõistame, seda tõhusamalt suudame neid ohtude eest kaitsta.
Kui loomal on stress või ta tunneb end ebamugavalt, võime saada kiiremini jaole, olukorda parandada ning võib-olla ka suuremat kahju ära hoida. Täna sellele võib areneda loomakasvatus, veterinaarmeditsiin ja looduskaitse.
Teadlased söötsid tehisarule ette tuhandeid loomahäälitsuste salvestisi.
Analüüs näitas, et kõige paremini eristas positiivseid emotsioone negatiivsetest häälitsuse pikkus, energiajaotus ja põhisagedus.
Need tunnused olid tihti liikide vahel üsna ühised, mis osutab, et emotsioonide väljendusviisid jäävad sageli ka evolutsiooni edenedes püsima.