Linnametsa mitmekesisus ja suurus mõjutab linnustikku
Elupaikade kadumise üks põhjuseid on linnastumine. Samas on linnas säilinud looduslikud elupaigad killustumas ja liigid nendelt taandumas või välja suremas. Kohati on elupaikade seisund halvenenud, osutab Hiina teadlaste Wuhani linna näitel tehtud uuring.
Wuhan on Kesk-Hiina megalinn, millest kuulsime palju seoses koroonapandeemiaga. Linna pindala oli 2022. aastal üle 8500 km2, elanikke 13,7 miljonit. Linna on loodud tuhandeid tehislikke ja poollooduslikke metsi, kuid seal on ka loodusmetsi, mida on linna pindalast 17,2 protsenti.
Viimastel kümnenditel on erinevate arenduste tõttu hävinud ligikaudu 4000 km2 metsa. Paljud metsalaigud on jäänud isolatsiooni ning suured loodusmetsad on säilinud vaid linna põhja- ja kirdeservas, kirjutab linnuökoloog Marko Mägi ajaveebis Linnuvaatleja.
Kolme aasta vältel uurisid teadlased Wuhanis kolmekümne metsa (15–1250 ha) taimestikku ja linnustikku. Nad tuvastasid 150 linnuliiki, kellest 88 olid kindlat elupaika eelistavad ehk spetsialistid. Liikidest 62 liiki olid aga elupaiga suhtes vähenõudlikud ehk generalistid nagu näiteks hiina bülbül (Pycnonotus sinensis) ja hiina koldtihane (Pardaliparus venustulu).
Uuringust selgus, et lindude liigirikkus oli suurem keskmiselt linnastunud piirkonnas ning metsades, kus oli mitmekesisem taimestik. Linnustiku funktsionaalne liigirikkus ehk erinevaid ökoloogilisi rolle täitvate liikide arv ja generalistide arv oli samuti suurem mitmekesisemas metsas. Eriti jõudsalt kasvas selliste liikide hulk alates 80 ha suurusest metsast. Seega on Wuhani metsataimestiku mitmekesisus ja struktuur oluline liigirikkuse mõjutaja.
Spetsialistid sõltuvad ka vilju kandvatest taimedest ja on linnastumisele tundlikumad. Nende liigirikkus sõltus samuti metsa suurusest – mida suurem mets, seda rohkem neid liike oli. Et linn oleks linnuliigirikas, peab linnastumine olema mõõdukas; linnamets peab olema piisavalt suur, mitmekesise taimestiku ja rohkete viljadega.
Kaitsmaks linnalinnustikku, on linna parkide ja metsade majandamisel vaja loodust arvestavat teadlikku linnaplaneerimist. Ühtlasi on vaja järjepidevat hooldamist, mis arvestab ala suurust, linnastumise määra, taimestiku mitmekesisust ja vilju kandvate taimede rohkust. Praegu on Wuhani linnametsade taimestik ja elupaigad pigem ühetaolised, kuna taimi istutatakse valikuliselt, metsa majandatakse ning suur on ka inimhäiring.
Uuring ilmus ajakirjas Biological Conservation.
Toimetaja: Airika Harrik