Mitmekesine looduskeskkond virgutab vaimutervist eriti hästi
Loodus teeb vaimutervisele head, see on selge. Nüüd on Briti teadlased välja selgitanud, et mida elu- ja vaheldusrikkama loodusega inimene kokku puutub, seda suurem kasu sellest tema vaimsele seisundile tõuseb.
Ryan Hammoud Londoni King's College'ist ja ta kolleegid töötasid välja äpi, mille ligi kaks tuhat katseosalist ka oma nutitelefonis käivitasid. Nii said teadlased inimeste meeleolu ja -asukohateateid ning ümbruskonna kirjeldusi kohe reaalajas kätte. Neljateist päeva jooksul pidid inimesed äppi hetkeolukorra kohta infot sisestama kolm korda päevas.
Nüüd kirjutavadki teadlased ajakirjas Scientific Reports, et kui keskkond sisaldab rohkesti erisuguseid looduslikke komponente nagu puid, rohttaimi, linde ja veekogusid, siis on sel vaimuheaolule tugevam kergitustoime kui keskkonnal, kus erisuguste komponentide hulk on väiksem.
Keskkonnas olemisest saadavat kasu on seejuures ka kauem tunda, kuni kaheksa tundi.
Edasine analüüs osutas, et looduskeskkonna soodsast toimest inimvaimule tuleneb tervelt veerandi jagu just keskkonna mitmekesisusest.
Sellest järeldub muu hulgas, et elurikkuse kaitsest on peale looduskeskkonna enda palju kasu ka inimeste vaimsele tervisele.
Uuringu autorite sõnul võiks seepärast ka traditsiooniliste linnaparkide asemel, mida iseloomustab suhteliselt väike liikide arv ja ühetasane muru, luua linnaruumi rohkem ka looduslike ökosüsteemidega sarnanevaid alasid.
Ses uuringus küsiti katseisikutelt ümbruskonna kohta üsna lihtsaid andmeid: kas nende ümbruses on parajasti märgata puid, rohttaimi, linde või veekogu. Nii sai olla kindlam, et inimesed viitsivad andmeid ikka korralikult sisestada.
Edasistes uuringutes on kindlasti võimalik keskkonnarikkuse ja vaimse heaolu seoseid veelgi üksikasjalikumalt uurida.