Osa koeri võib paksuks minna geenivea tõttu
Miks võib kassidele täis toidukausi rahuga ette jätta, aga koerte toidulauale jõudvat tuleb hoolikalt jälgida? Teadlased on nüüd välja selgitanud, et vähemalt paljude labradoride ja retriiverite tohutu isu taga on üksainus geeniviga.
Labradorid on oma mängu- ja söögiisu poolest teada-tuntud. Cambridge'i Ülikooli teadlaste värske uuringu põhjal ei saa paljud koerad viimase osas ise midagi ette võtta. Iga neljas labrador ja kaks kolmandikku silekarvalistest retriiveritest kannab geenimutatsiooni, mis häirib POMC-na tuntud geeni tööd.
Geen on seotud küllastustunde tekitamisega ja ajule näljasignaali saatmisega. Teadlaste sõnul muudab muutus koeri ühtaegu näljasemaks ning aeglustab nende ainevahetust. Kuna veast mõjutatud koerad kipuvad üle sööma, viibki see nende kergema rasvumiseni.
Töörühma järeldus põhines 87 normaalkaalus või kerges ülekaalus labradoriga tehtud katsetes. Neist ühes sõid POMC mutatsiooniga koerad koerakonserve märksa rohkem kui nende geenimuutuseta liigikaaslased. Teises katses püüdsid nad läbipaistvasse plastkarpi saadud vorsti teistest märksa agaramalt kätte saada. Kolmandas katses selgus aga, et mutatsiooniga koerad põletasid puhkeseisundis sama aja jooksul neljandiku võrra vähem kaloreid.
Töörühm leidis, et mutatsioon POMC geenis muudab koerte ajus signaaliradade tööd, mis on seotud kehakaalu reguleerimisega. Huvitaval kombel on POMC geen ja selle mõju aju signaalradadele sarnane ka inimestel. Mutatsioon selles geenis võib viia ka inimeste rasvumiseni.
Teadlaste sõnul ei tohiks värskete leidude valguses inimesed ülekaalus koerte omanikke enam nii kergelt süüdistama hakata. Geeniveaga labradorid otsivad loomupäraselt pidevalt toitu. Siiski võiks ülekaaluliste koerte omanikud püüda oma lemmikute toidukordi pikendada, et koertel jõuaks täiskõhutunne tekkida. Näiteks võiks toidu mööda hoovi laiali laotada, mis rahuldaks ka koerte mänguiha.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa, Sandra Saar