X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Kaamelkaela genoom on järjeldatud

Foto: Harald Bruckner

Kaamelkaelad on toredad, iseäraliku väljanägemisega putukad, kes on nime saanud pikenenud esirindmiku ja pikliku pea järgi, mis koos jätavad tõesti natuke kaameli kaela mulje, hoiavad ülespoole ja on hästi liikuvad.

Kuigi need putukad on põhjapoolkeral laialt levinud, ei ole nende arvukus suur ja neid looduses kohata on putukateadlastelegi põnev.

Nüüd on Saksa ja Austria teadlased täpselt välja uurinud, millised geenid kaamelkaelal on.

Kaamelkaelu on tegelikult teada üle 200 liigi, neist Eestistki neli.

Magnus Wolf Frankfurdis asuvast Senckenbergi Elurikkuse- ja Kliimauuringute Keskusest ja ta kolleegid järjeldasid genoomi ühel Euroopas levinud kaamelkaela liigil Venustoraphidia nigricollis, keda võiks eesti keeles nimetada näiteks mustkael-kaamelkaelaks.

Selle poole kuni pooleteist sentimeetri pikkuse putukakese genoom koosneb, nagu selgub, ligi 670 miljonist aluspaarist, mis teeb natuke alla veerandi inimgenoomi mahust.

Uute teadmiste põhjal loodavad teadlased muu hulgas paremini mõista nende kummaliste putukate põlvnemislugu.

Seni on teada olnud, et enam-vähem praeguse välimusega kaamelkaelu elutses maailmas juba sauruste aegadel. Siis oli kaamelkaelte liike ja isendeid märksa rohkem kui praegu.

Pärast kriidiajastu lõpetanud ja saurused hukutanud asteroidilööki jäid alles ainult need liigid, kes suutsid jahenenud kliimas hakkama saada. Nii võib tänaseid kaamelkaelu soovi korral nimetada ka lausa elusateks fossiilideks, ja seda põnevam uurimismaterjal nad teadlastele on.

Wolf ja kaasautorid kirjutavad ajakirjas Journal of Heredity, et kaamelkaela liikide vahel toimus tõenäoliselt geenimaterjali vahetust ka pärast asteroidikatastroofi.

Kaamelkaelad toituvad nii pikas vastseeas kui ka valmikuna peamiselt teiste putukate munadest ja vastsetest, valmikuna lisanduvad menüüsse ka neist väiksemad putukavalmikud. Ise on nad aga toidupooliseks näiteks lindudele ja ämblikele.

Saksamaal, Austrias ja Šveitsis valiti mustkael-kaamelkael, seesama liik, kelle genoom nüüd järjeldati, aastal 2022 aasta putukaks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: