Galerii: Vikipeedia teadusfoto võistluse paremad pildid
Wikimedia Eesti korraldatud teadusfoto konkursil valis žürii aasta teadusfotograafiks Eesti Maaülikoolis vanemteaduri Enno Merivee. Kokku laekus võistlusele 75 fotot ja kuus videot.
Töid sai esitada seitsmes kategoorias: inimesed teaduses, mikroskoobipildid, muud meediafailid, pildiseeriad, loodus, astronoomia ja üldkategooria. Lisaks panid eriauhinnad välja ajakirjad Horisont ja Eesti Loodus ning ettevõte Regio. Põhikategoorias äramärkimist leidnud fotod saadetakse edasi ülemaailmsesse finaali.
1. Inimesed teaduses: Peeter Paaver
2. Mikroskoobipildid: Enno Merivee
3. Muud meediafailid: Maxim Bilovitskiy
Video näitab süsinikdioksiidi omadust minna temperatuuri tõustes ülekriitilisse olekusse. Algselt joodeti väikeses klaasampullis umbes 70-atmosfäärilise rõhuga väike kogus süsihappegaasi. Kui ampulli kuumutati, hakkas sees olev süsinikdioksiid minema ülekriitilisse olekusse, tekitades sellega ebatavalise aine oleku, mis ei ole vedel ega gaasiline. Pärast jahutamist võis täheldada vastupidist efekti.
4. Pildiseeriad: Janek Lassi mikroskoobifotode seeria
5. Loodus: Peeter Paaver
6. Astronoomia: Taavi Niittee
Elevandi londi udukogu asub meist umbes 2400 valgusaasta kaugusel ning koosneb suurest ligi sadakond valgusaastat laiast gaasi- ja tolmupilvest, mis on täis ohtralt pisemaid tähetekke piirkondi. Terve udu paneb helendama udukogu keskel asuv sinine ülihiidtäht (tegelikult kolmiktäht) tähisega HD 206267, mille tähetuule kiiruseks on mõõdetud rekordilised 3225 kilomeetrit sekundis. Fotol udu vasakus servas iseloomulikus ringikujulises halos paistab täht nimega Mu Cephei või Hercheli Garneti täht. Tegemist on punase hüperhiiuga, mis plahvatab kosmilises ajaskaalas varsti supernoovana.
7. Üldkategooria: Peeter Paaver
Horisondi eripreemia: Enno Merivee
Ajakirja Eesti Loodus eripreemia: Janek Lass
Regio eripreemia: Peeter Paaver
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa