Teaduse populariseerimise elutööpreemia pälvis Aare Baumer
Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pikaajalise süstemaatilise teaduse ja tehnoloogia populariseerimise eest pälvis sel aastal Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht Aare Baumer.
Tunnustuses rõhutati, et Baumeri kirglik ja pikaajaline teaduse populariseerimine on mõjutanud mitmeid põlvkondade arusaamist teadusest ja teaduse olulisusest.
Aare Baumer on töötanud Energia avastuskeskuses alates 2000. aastast ning on olnud nii selle tegevdirektor kui ka teadus- ja arendusjuht. Muu hulgas on ta loonud kümneid teadust populariseerivaid näituseid ning valmistanud ainulaadseid eksponaate.
Lisaks mitmetele planetaariumifilmidele on Baumer teinud mitu loodusfilmi, mis keskenduvad Eesti loodusele, nagu "Nigula raba" ja "Maa ja mere vahel". Sellele lisaks on Baumer tuntud mitmete teadust populariseerivate näituste, eksponaatide ja teatrietenduste loojana ning teinud koostööd meediaga teaduse ja leiutiste teemal.
Baumer rääkis, kuidas ta läks üks kord varalahkunud Tiiu Sillale külla ja ütles, et tal on igav. Tiiu Sild soovitaski Baumerit Energia avastuskeskusesse.
Laureaat ütles, et kõik need aastad on tal olnud väga huvitav oma tööd teha. "Ma ainult vaatan, kuidas ma saaks midagi huvitavat veel teha. Olendil peab olema huvitav ja kui olendil on huvitav, siis lahenevad ka kõik teised asjad. Kui inimesel on igav, siis ta peab midagi välja mõtlema. Ma tunnen ärevust, kui projektid hakkavad lõppema, sest mis ma järgmiseks teen," rääkis Baumer.
Ta sõnas, et oli väike poiss, kui talle kingiti luup ning taskunuga. "Käisin põldude servades, toksisin kive ja mõtlesin kõikide nende kivististe ning muu peale – isegi kella muukisin, sest tahtsin näha, mis seal sees on. Pean tunnistama, et see väike poiss on endiselt minu sees," rääkis Baumer.
Eesti Teadusagentuuri teaduskommunikatsiooni osakonna juhataja ja žüriiliige Annely Allik ütles, et kui sageli pälvivad elutööpreemia pika taustaga teadlased või akadeemikud, siis Baumer on tõeline teaduse entusiast. "Ta kannab edasi kõiki neid väärtusi, mis on Tiiu Sillast inspireeritud, kelle nime preemia ka kannab," lausus Allik.
Lisaks anti Tallinnas toimunud konverentsil preemia välja veel viies valdkonnas.
Kategoorias "Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil":
- Peapreemia: Tiiu Rööpi juhitud teadust populariseerivad raadiosaated perioodil 2015–2023
Tiiu Rööp on toimetanud ja juhtinud 9 aasta vältel 455 teadust populariseerivat raadiosaadet, sh Loodusajakiri, Maailmamix, Taimetark ja Linnutark. Teadlaste tööde tutvustamine meedias on oluline ja pikaajalist vilja kandev tegevus. Kuna Tiiu on nii ajakirjanik kui teadlane, on ta selle ülesandega aastate vältel edukalt ja nauditavalt toime tulnud. Tema saateid iseloomustab põhjalik ettevalmistus ning hea keelekasutus. - II preemia: Eesti Tervisemuuseumi podcast "Sünaps", autor Kent Joosep.
Sünaps on Eesti Tervisemuuseumi taskuhääling, mis keskendub inimkehale, meditsiinilisele ajaloole, teadusuuringutele ja populaarkultuurile. Sünaps eristub teistest, sest teemad saavad inspiratsiooni muuseumi külastajatelt, mis võimaldab neil vastata küsimustele ja vajadustele, mida inimesed tegelikult esitavad. Teiseks jagatakse kodumaist tervishoiu- ja teaduslugu ning intervjueeritakse eksperte. Tänaseks on Sünapsil kogunenud ligi 21 000 kuulamist üle kogu maailma.
Kategoorias "Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil":
- Peapreemia: "Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel", eestvedaja Taavi Pae
Ajalehes Postimees ilmus aastal 2021 kaardirubriik, mis tutvustas Eesti vähemtuntud aspekte kaartidel. Kokku avaldati 65 originaalset kaarti tekstidega. Kaardiraamat "Viguriga kaardid – Eesti kujutatuna kaartidel" kogus kõik kaardid ja tekstid üheks tervikuks kokku. Projekti autoriks oli TÜ Eesti geograafia kaasprofessor Taavi Pae, kes on levitanud ka kartograafilist mõtteviisi. - II preemia: Populaarteaduslike artiklite sari "ElemENTAarne!", projektijuht Marju Raju, toimetaja Katrin Roht;
Artiklisarjas "ElemENTAarne!" kirjutasid Eesti Noorte Teaduste Akadeemia teadlased Õhtulehes põnevatest teadustulemustest ja aitasid esile tuua, kuidas teadus meie elu rikastab. Sarjas ilmus 2022.a veebruarist septembrini 19 artiklit erinevatel teemadel. Populaarseimad artiklid olid tehisintellekti, paleodieedi ja ravimite aegumise teemadel. - Tänukiri: "Rakubioloogia" kõrgkooliõpik, koostamise eestvedajad Sulev Kuuse, Toivo Maimets.
Valminud kõrgkooliõpik "Rakubioloogia" on äärmiselt mahukas õppematerjal, mis kätkeb endas süsteemselt tänapäevast teadmist rakubioloogias. Võimalikult mitmekesise ja adekvaatse info koondamiseks andsid panuse kokku 31 selle ala Eesti tippspetsialisti. Komisjon tõi esile, et selline õpik on väga oluline eestikeelse teaduskeele arendamisel ja hoidmisel.
Kategoorias "Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel":
- Peapreemia: Tüdrukute tehnoloogiaring HK Unicorn Squad, projektijuht Liis Koser, idee algatajad Taavi Kotka ja Kerstin Kotka;
HK Unicorn Squad on Eesti algatus, mis edendab tüdrukute huvi tehnika ja loodusteaduste vastu. Algatus pakub tasuta õppekomplekte ja juhiseid ning korraldab huviringe. Eesmärk on suurendada naiste osalust IKT valdkonnas ja vähendada soolist ebavõrdsust tehnikahuviringides. Kursused kestavad 10 nädalat ja on mõeldud noortele tüdrukutele. Algatus on aidanud üle 3000 tüdrukul Eestis. - II preemia: Kadrina Keskkool/CADrina (insenertehnilise mõttelaadi populariseerimise eest), Krõõt Nõmmela-Mehide, Holger Bremen; Kristi Aimla-Maripuu.
Kadrina Keskkoolis on insenertehniline mõtteviis kõrgelt hinnatud, juba alates 2004. aastast on õpilastel võimalik õppida insenertehnilisi aineid, sealhulgas CAD joonestamist. 2009. aastast alates on gümnaasiumiõpilastel võimalik valida spetsiaalne INTE õppesuund insenertehniliste teadmiste omandamiseks. Kõige tuntum ja hinnatum on aga CADrina IT- ja nutifestival.
Kategoorias "Parim teaduse ja tehnoloogia populariseerija (teadlane, ajakirjanik, õpetaja jne)":
- Peapreemia: loomaökoloog Tuul Sepp
Tuul Sepp on üks Eesti aktiivsematest teadust populariseerivatest teadlastest. Tema tegevused ulatuvad populaarteaduslikest raamatutest kolumniteni Eesti suurimas ajalehedes, tema arvukad avalikud ülesastumised leiavad aset nii koolides, arutelukonverentsidel kui arvamusliidrite üritustel, ta esineb taskuhäälingutes, raadiosaadetes, teleintervjuudes. Intervjueerijad ja ürituste korraldajad hindavad tema selgeid sõnumeid, karismaatilisust ja igaühele mõistetavat väljendusviisi, mistõttu kandidaat on oodatud esineja erinevates avalikes ettevõtmistes. - II preemia: teadusajakirjanik Maarja Merivoo-Parro.
Maarja Merivoo-Parro on enam kui pool aastakümmet pühendanud end teaduse ja tehnoloogia populariseerimisele Eesti mastaabis täiesti ainulaadses mahus ja ulatuses. Mitmed sajad teadlased ja nende uurimisteemad on tänu Maarja teletoimetamisele ETV-s ja ETV2-s, raadiotööle Vikerraadios, Raadio 2-s ja Levilas ning kirjutamisele ERR-i teadusportaalis Novaator jõudnud väga laiade rahvamassideni.
Kategoorias "Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel":
- Peapreemia: Praktikal Education, tegevjuht Omari Loid, kaasasutajad Kaido Reivelt, Eva Pedjak, Oleg Shvaikovsky
Praktikal Education OÜ pakub Eesti koolidele terviklahendust loodusainete õpetamiseks. Nende platvorm sisaldab ettevalmistatud tunde koos katsevahenditega, mis toetavad õpetajaid ja õpilasi. Nende eesmärk on populariseerida loodus- ja reaalteadusi koolides. Hetkel on kaasatud 132 kooli, 14 000 õpilast ja 150+ õpetajat. - II preemia: Tõrva astronoomiaklubi, klubi asutajaliige, eestvedaja ja hobiastronoom Taavi Niittee
Tõrva astronoomiaklubi on tegutsenud umbes neli aastat ja on selle aja jooksul saavutanud suure populaarsuse, korraldades üritusi ja jagades astronoomia alast infot Facebookis, blogis ja Instagramis. Klubi asutajaliige Taavi Niittee on kirjutanud üle 800 populaarteadusliku eestikeelse artikli ja kõigele lisaks toimuvad noortele huviringid. Klubi lehel on hetke seisuga u 5600 jälgijat. - Tänukiri: Rahva observatoorium, eestvedaja Vladimir Goman
Vladimir Goman tegeleb üle 25 aasta astronoomiaga. 2020. aastal sai teoks Rahvaobservatooriumi projekt kui tähetorn tegi uksed lahti kõikidele soovijatele. Lisaks korraldatakse mitmesuguseid astronoomiaüritusi ja tehakse koostööd haridusasutustega. Vladimir jagab entusiastlikult astronoomiainfot raadios ja televisioonis, tõstes inimeste huvi kosmose vastu.
Tiiu Silla nimelise elutöö preemia suurus on 13 000 eurot, peapreemia ja teise preemia suurus on vastavalt 2500 ja 2000 eurot.
Lisaks anti esmakordselt välja Tartu observatooriumi ja ESERO Eesti tunnustus Linnutee Täht, mille pälvis Viimsi Gümnaasiumi füüsikaõpetaja Ingrid Rõigas.
Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul pälvis linnuökoloog Marko Mägi.
Vaata ka 2008. aastal ETV eetris olnud saadet "Aeg enesele: Katsetaja Aare Baumer":
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa, Sandra Saar