Tonga vulkaan hävitas atmosfääri osoonikihti
Suurte rahvusvaheliste jõupingutuste tulemusel on maakera atmosfääri osoonikihi hõrenemisele õnnestunud pidurit panna, kuid mulluse võimsa Hunga Tonga–Hunga Haʻapai vulkaanipurske toimel sai osoonikiht taas omajagu kannatada.
Nii väidab seltskond Prantsuse, Ameerika ja muude maade teadlasi eesotsas Stephanie Evaniga Réunioni Ülikoolist samanimeliselt Prantsusmaale kuuluvalt saarelt India ookeanis.
Hunga Tonga–Hunga Haʻapai vulkaan asub Vaikses ookeanis ja selle hiigelsuures purskes möödunud aasta 15. jaanuaril paiskus üles atmosfääri hiigelsuur kogus vulkaanituhka ja kivipuru. Et tegu oli veealuse vulkaaniga, siis jõudis kõrgetesse õhukihtidesse ka suur hulk ookeanivett.
Evan ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science, et soolases vees sisaldunud ainete keemilised reaktsioonid atmosfääri ainetega tõid ühe tulemusena kaasa kolmest hapniku aatomist koosnevate osoonimolekulide lagunemise.
Vaid viis päeva pärast Hunga Tonga–Hunga Haʻapai vulkaani purset saatsid teadlased Réunioni saarelt üles mõõteseadetega varustatud õhupalle.
Mõõtmised näitasid, et vulkaanipurskest pärinevas pilves oli osooni tase 30 protsenti alla normi.
Õhupallidelt ja satelliitidelt tehtud mõõtmiste kombineerimisel leidsid teadlased, et nädal pärast purset oli atmosfääri osoonisisaldus Vaikse ookeani ja India ookeani kohal kahanenud viie protsendi võrra.
Evan ja kolleegid tõdevad, et seesugune osoonikahanemine ei kujutanud endast tõsist ohtu, sest oli suhteliselt väikesemahuline ja suhteliselt lokaliseeritud.
Tõepoolest, võrreldes Antarktika kohal igal aastal ikka veel aset leidva 60-protsendise kahanemisega oli Hunga Tonga–Hunga Haʻapai purske järgne kahanemine siiski üsna mõõdukas.
Suurte vulkaanipursete, ka maismaal toimunute järel on varemgi täheldatud atmosfääriosooni lühiajalist kahanemist.
Osoonikihi olemasolu atmosfääris on tähtis, sest see kaitseb elusolendeid Päikese ultraviolettkiirguse eest.