Jogurt aitab küüslaugulõhna vastu
Küüslauku süüa võib olla kasulik tervisele, kuid samas pigem kahjulik sotsiaalsele sidususele: küüslaugu kange lõhn võib lähedale juhtujaid parajalt pelutada.
Rahva seas levib mitmeid nippe ja võtteid, kuidas küüslaugu vängust varjutada, kuid nüüd on sõna sekka öelnud ka teadlased.
Manpreet Kaur ja Sheryl Barringer Ameerika Ühendriikides Columbuses asuvast Ohio Osariigiülikoolist tegid laboris katseid, milles selgus, et tavaline maitsestamata täispiimajogurt peatas peaaegu kõigi küüslaugu lõhnaainete õhku pääsemise.
Teadlased katsetasid nii jogurti kogutoimet kui ka üksikute jogurtis sisalduvate rasvade ja valkude toimet eraldi. Selgus, et jogurt tervikuna vähendas lõhnakandvate lenduvate ühendite emissiooni tervelt 99 protsenti, kuid küüslaugulõhna levikut pidurdasid märgatavalt ka nii rasvad kui ka valgud omaette.
Rasvadest oli kõige tugevam toime võihappel. Valkudest hoidis lõhnaained hästi tagasi kaseiin, aga tegelikult enam-vähem kõik katsetatud vadaku- ja piimavalgud, mida jogurtis leidus.
Selline tulemus ei tulnud toiduteadlastele nende endi sõnul päris ootamatult, sest üldiselt ongi teada, et valgurikastel toitudel on lõhn nõrgem.
Kui teadlased vähendasid jogurti happelisust, siis vähenes ka jogurti lõhnatõrjevõime. Seegi tõik viitab valkude - sisuliselt ju aminohapete jadade - olulisele rollile.
Teadlased loodavad edasistes uuringutes läbi uurida veel mitmesuguste valkainete toime küüslaugulõhnale, samuti on neil kavas teha sel teemal ka inimkatseid, kus katseisikud pannaksegi küüslauku närima ja jogurtit või muud lootustandvat toiduainet peale võtma.
Kaur ja Barringer oletavad, et kreeka jogurt, mis sisaldab veel rohkem valku kui nende katsetatud täispiimajogurt, võib lõhnaleviku vastu veel paremini aidata. Küllap võib abi olla ka maitsestatud jogurtist, aga ka seda ei ole veel teaduslikult läbi proovitud.
Teadlased loodavad, et nende töö tulemusel võidakse edaspidi välja töötada ka spetsiaalne küüslaugulõhna eemaldamise valgusegu.
Rasvade kasutamisele lõhnaeemaldajana teadlased nii palju tähelepanu pöörata ei kavatse, sest kuigi rasvade toime on tugev, on rasvapõhiseid toiduaineid praeguste riiklike toitumissoovituste loodud õhkkonnas raske turundada.
Oma senistest uuringutest ja nende tulemustest annavad Kaur ja Barringer ülevaate ajakirjas Molecules.