Kliima jahenemine on toetanud uute orhideeliikide teket
Käpalised ehk orhideelised on oma mitmekümne tuhande teadusele tuntud liigiga korvõieliste kõrval üks suuremaid taimesugukondi tänapäeva kiirustavas kuid üksluistuvas maailmas.
Eestigi elurikkust aitab mitmekesistada üle 30 orhideeliigi eesotsas enimlevinud sõrmkäppadega.
Nüüd aga selgub, et käpaliste liigirikkusele on tugevalt kaasa aidanud kliima üleilmne jahenemine. Briti teadlased väidavad, et käpaliste eriline mitmekesisus on eriti kiiresti kasvanud just maailma keskmise õhutemperatuuri alanemise aegadel.
Jamie Thompson Bathi Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid enam kui tuhande käpalise DNA-järjestust, koostasid nende sugupuu ja uurisid statistikavõtteid kasutades, kuidas võis uute liikide teke olla seotud muutustega maailma kliimas.
Nüüd kirjutavad Thompson ja kaasautorid Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes, et suurem osa tänapäeval tuntud käpaliseliikidest on välja ilmunud viimase kümne miljoni aasta jooksul, ajal, mil on aset leidnud üleilmne jahenemine.
Mudel näitas, et kliima jahenemine on käpaliseliikide teket mõjutanud 700 korda suurema tõenäosusega kui pelk aja kulg.
Uute liikide tekketempo ei ole aga olnud seotud sellega, kui palju liike juba varem tekkinud on olnud. Liigiteke ei ole juba liigirikastes piirkondades tempokam kui tagasihoidlikuma mitmekesisusega piirkondades.
See tõdemus evib järelmeid ka looduskaitsestrateegiale: üksnes liigirikaste elupaikade kaitsmisest veelgi tõhusam on kaitsta lisaks muidki paiku.
Autorite sõnul tasuks kindlasti edasi uurida ka seda, kuidas muutused maakera kliimastikus võiksid mõjutada uute taimeliikide edasist teket üleüldse.