Kosmoses võib leiduda rasva

Foto: Shlomo Shalev / Unsplash

Kosmos on kaunis karm ja kõle paik, kuid mida kõike seal tegelikult ei leidu! Väljastpoolt meie maakera on seni leitud nii süsivesikuid kui ka aminohappeid, mõlemad neist on siin Maa peal elusolendite jaoks tähtsad ained; ka alkohol ei ole jäänud ilmaruumist üles leidmata.

Nüüd teatab rühm Hiina füüsikuid, et nende arvutusmudeli järgi võib tähtedevahelistes molekulipilvedes leiduda ka rasvhappeid, mida tunneme eelmainitud süsivesikute ja aminohapete kõrval kui kolmandat tähtsamat niiöelda makrotoitainet ehk kui samuti üht maise elu üliolulist võimestajat.

Tasub siiski tähele panna, et kosmilisi rasvhappeid ei ole veel otseselt nähtud, vaid Fangjing Mu Pekingi Ülikoolist ja ta kolleegid üksnes simuleerisid tähtedevaheliste molekulaarpilvede tingimusi arvutimudelis. Kuid kui nende mudel on piisavalt realistlik, siis ei ole teada mõjuvat põhjust, miks ka tegelikult rasvhappeid neis pilvis olla ei saaks.

Mudel näitas, et ka külmades ja hõredates molekulaarpilvedes võib olemasolevatest ühenditest tekkida lüheldase süsinikuahelaga rasvhappeid, mis võivad ka pikemaks ajaks püsima jääda. Tulemus annab uut tuge arusaamale, et elusolendite tekkeks vajalikke orgaanilisi ühendeid on maailmaruumis saada.

Mu ja kaasautorid märgivad võrguvaramusse arXiv riputatud kirjutises, et tähtedevahelistes pilvedes leiduvaid rasvhappeid peaks olema võimalik avastada juba tänapäevase vaatlustehnikaga. Rasvhappemolekulide pöörlemisel kiirgub neist teatava kindla sagedusega mikrolaineid, mida mõõteaparaadid suudavad tabada.

Mu ja ta kaaslaste töö annab astronoomidele senisest suuremat lootust teha kosmilistest pilvedest üks toekas ja rasvane avastus.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: