X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Türannosaurus hoidis hambad moka taga

Kes on näinud dinosauruse pilte ja kasvõi seda omaaegset kultusfilmi Jurassic Park, sellele tulevad vahest kergesti silme ette ka kiskjaliku hiidsauruse Tyrannosaurus rex'i suured ja teravad hambad, mis jäävad hirmuäratavalt irevile ka siis, kui saurus suu sulgeb.

Nüüd selgub teadlaste uurimistööst, et niisugused pildid ja filmid on puha valed — vähemalt türannosauruse irevil hammaste koha pealt.

Thomas Cullen Ameerika Ühendriikidest Alabamast Auburni Ülikoolist ja ta kolleegid kirjutavad ajakirjas Science, et türannosaurustel ja teistel teropoodide rühma liigitatud hiidsisalikel katsid hambaid mokad.

Teadlaste ja kunstnike seas on varemgi arutatud ja vaieldud, kas suletud suuga teropoodide hambaid varjasid mokad nagu tänapäeva sisalikel või jäid hambad nähtavale nagu tänapäeva krokodillidel.

Seni on dinosauruste ja krokodillide suhteliselt lähedast sugulust ning hammaste ja lõualuude suhtelist suurust arvestades jäädud enamasti pooldama paljashambulisust.

Nüüd on Cullen ja ta kolleegid analüüsinud põhjalikumalt kui ükski teadlasrühm enne neid mitmesuguste tänapäevaste roomajate, nii mokastatud kui ka irvhambuliste liikide hammaste ja lõualuude ehitust ning hammaste kulumisjälgi.

Tulemusi teropoodide fossiilistunud lõugade ja hammastega kõrvutades järeldavadki nad, et pigem jäid hambad suletud suu korral siivsalt mokkade taha.

Mokad ei olnud tõenäoliselt siiski nii lihaselised ja liikuvad nagu imetajatel; saurused ei saanud nendega aktiivselt näiteks toitu käidelda ega häälitsusi moduleerida.

Türannosaurusi ja teisi teropoode on aegade jooksul piltidel kujutatud mõlemat moodi, viimastel aastakümnetel on aga ülekaalu saavutanud irevil hammastega kujutised. Mida kõigi nende ekslike piltide ja filmidega nüüd peale hakata, see võiks jääda juba teaduseväliseks küsimuseks.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: