Aafrika loomastikus mesilasvaha sööjaid jätkub

Foto: Dominic Sherony / Wikimedia Commons

Suur-meenäitur on tubli Aafrika lind, kes meeldib kohalikule rahvale väga, sest tal on heaks kombeks juhatada inimesi metsikute mesipuude juurde.

Kui inimesed on mee rõõmsasti ära korjanud, siis asub suur-meenäitur ise maiustama mesilasvahaga, olles üks väheseid linde üldse, kes suudab seda ollust seedida. Omal jõul ta mesipuust vaha kätte ei saaks, sellest ka koostööaltisus inimestega.

Rühm Lõuna-Aafrika, Briti ja Mosambiigi teadlasi on osanud selle lindude ja inimeste erilise koostöövormi enda jaoks veelgi põnevamaks teha, püstitades küsimuse, kuidas mõjub koostööle asjaolu, et mesilasvahale, mille inimesed on kättesaadavaks teinud, saabub jaole ka niiöelda kolmandaid osapooli, suur-meenäiturite konkurente, kes ise ei ole inimeste kohale juhatamisega vaeva näinud, vaid kasutavad olukorra lihtsalt enda huvides ära.

Ökosüsteemiuuringutest on varem teada saadud, et selliseid liikide kahepoolseid koostöövorme võivad kolmandate liikide esindajad mõnikord kahjustada, mõnikord aga hoopis soodustada.

David Lloyd-Jones Kaplinna Ülikoolist ja ta kolleegid seadsid Mosambiigis Njassa metsakaitsealal mesipuude juurde üles kaamerad ja jälgisid toimuvat nende kaudu.

Selgus, et suur-meenäituritele saabub mesilasvaha tarvitamisel konkurentsi pakkuma nii liigikaaslasi kui ka veel vähemalt üheksat liiki loomi, nende seas näiteks meemäkrasid. Viie seesuguse manulasliigi, babuiini, tõmmu-sarvnoka, kaht liiki mangusti ja ühe oravaliigi kohta ei olegi enne teada olnud, et nad mesilasvaha söövad.

Lloyd-Jones ja ta kaaslased tegid vaatluste põhjal järelduse, et muudest liikidest vahasööjate sekkumine tuleb suur-meenäiturite ja inimeste koostööle pigem kasuks, sest selle võrra saavad need suur-meenäiturid, kes inimeste kohale kutsumisega vaeva näinud ei ole, vähem vaha kui muidu oleksid saanud.

See aga annab aktiivsetele inimesekutsujatele varajase kohaloleku eelise, mistõttu nende aktiivsus osutub kasulikuks ega kaldu kuigivõrd kaduma.

Teadlased kirjutavad sellest Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: