Herilastel on abstraktset mõtlemist
Herilased on ilusad, usinad ja valusalt nõelavad putukad, kelle tugevaks küljeks on, nagu selgub, ka abstraktne mõtlemine.
Ameerika teadlased on katseliselt kindlaks teinud, et herilased liigist Polistes fuscatus tunnevad selliseid abstraktseid mõisteid nagu samasugune ja erinev ning oskavad neid praktikas rakendada.
Michigani Ülikooli evolutsioonibioloog Elizabeth Tibbetts ja ta kolleegid esitasid herilastele paarikaupa nii visuaalseid ehk nägelikke kui ka olfaktoorseid ehk lõhnalisi stiimuleid – panid nende ette näiteks kaks värvilist paberitükki, näitasid kahe teise herilase fotosid, mille kohta on eelnevatest uuringutest teada, et herilased neid eristavad, ja pihustasid õhku kaks pahvakut lõhnaainet.
Paberitükkide värv, fotodel olevate herilaste nägu ja lõhnaainete lõhn olid mõnikord ühesugused, mõnikord aga erinevad.
Herilased õnnestus nõrkade, kuid ebameeldivate elektrilöökide abil õpetada katsetuspaigast pagema kas ühesuguste või erisuguste stiimulipaaride peale.
Kui herilased olid ühte tüüpi stiimulitega piisavalt õpetust saanud, siis hakati neile näitama mõnda teist tüüpi stiimuleid ja samamoodi elektrilööke andma kas stiimulite ühesugususe või erisugususe korral.
Ilmnes, et herilased suutsid ka uues olukorras 80 protsendil juhtudest taibata, et tähtis ongi just stiimulite ühesugusus või erisugusus, ja ähvardava elektrilöögi eest aegsasti pageda.
Siin peab neil küll abiks olema teatav abstraktsete mõistetega opereerimise oskus, sest konkreetsed stiimulid ja isegi nende tüüp olid esimeses ja teises katseosas ju isesugused; lihtsa meeldejätmisvõimega seda tulemust ei seleta.
Eriti tähelepanuväärne on, et nägemisstiimulite puhul kasutusele võetud abstraktset mõistmist suutsid herilased rakendada ka lõhnastiimulite puhul, ja vastupidi.
Tibbetts ja ta kaaslased on herilaste hämmastava nutikuse avaldumisvorme tuvastanud varemgi. Seekordsetest tulemustest annavad nad teada Londoni Kuningliku Seltsi toimetistes.