Uus hiidmanner tekib Vaikse ookeani sulgudes

Foto: Mick Haupt / Unsplash

Vaikne ookean on maailma suurim ookean, kuid aegamööda läheb ta üha väiksemaks, kuni mõnesaja miljoni aasta pärast, kui Ameerika, Aasia ja Austraalia omavahel kohtuvad, ta kaob.

Sellisele järeldusele jõudsid Austraalia teadlased arvutusmudeli põhjal, mis võttis muu hulgas arvesse merealuse kivimikihi paksust ja tugevust.

Maakera ajaloos on mandrite triiv aegajalt ikka viinud hiidmandrite tekkimisele ja lagunemisele. Nähtus paistab kulgevat tsükliliselt, keskmiselt umbes 600 miljoni aastase perioodiga.

Hiidmandri taasteke võib aga kulgeda kahte moodi. Esiteks võivad eelmise hiidmandri killud tagasi kokku koguneda sama teed mööda, mida mööda nad lahknesid; seda nimetatakse introversiooniks. Teiseks võivad killud kulgeda ainult ühes suunas, kuni nad lõpuks kohtuvad hoopis teisel pool maakera, niiöelda maakera kuklapoolel; seda nimetatakse ekstroversiooniks.

Vaikse ookeani sulgumine oleks praegusel juhul ekstraversioon, sest eelmine ürgmanner Pangaea lagunes Atlandi ja India ookeani tekkides.

Teadlased on seni enamasti välja pakkunud, et järgmine hiidmanner tekib introversiooni teel, Atlandi ja India ookeani taas sulgudes.

Chuan Huang ja ta kolleegid Perthist Curtini Ülikoolist väidavad nüüd ajakirjas National Science Review, et oodata on pigem ikkagi ekstroversiooni ja Vaikse ookeani sulgumist.

Nende mudel näitas, et mandrite ühinemise suund sõltub sellest, kui paks ja tugev on merealune kivimikiht. See kiht on ajapikku õhenenud ja nõrgenenud, mistõttu on hiidmandri taasteke introversiooni teel nüüd ja küllap ka edaspidi võimatu.

Uuele hiidmandrile on juba ka nimi ette ära pandud. Selleks on Amaasia, mis tuleneb tõigast, et määravateks ühinejateks on Ameerika ja Aasia.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: