Marsikulgur leidis kivimeist enneolematul hulgal orgaanikat
Marsikulgur Perseverence on avastanud punaselt planeedilt taas orgaanilise aine molekule, seekord suuremas kontsentratsioonis kui eales varem.
Otsene Marsi-elu märk see kindlasti veel ei ole, kuid vahva viide otseste märkide võimalikkusele siiski.
Leid sisaldab rohkesti aromaatseid süsivesinikke ehk areene, aineid, mille molekulis on üks või mitu ringikujulist benseenituuma.
Materjal, milles need ained sisalduvad, on savine ja sisaldab ka sulfaatmineraale. See osutab tekkele paigas, kus kivimitega on kokku puutunud vesi.
Leiupaik, Jezero kraatris asuv Skinneri seljak koosnebki settekivimikihtidest ja kujutab endast kunagist jõesängi, kuhu vooluvesi on kandnud materjali arvatavasti mitmesaja kilomeetri kauguselt.
Perseverence'i käitaja, Ameerika Ühendriikide kosmoseameti NASA asjakohasel pressikonverentsil ütles kulguritiimi liige David Shuster Berkeley California Ülikoolist, et tõenäoliselt on tegemist kõige väärtuslikumate kivimiproovidega, mis iialgi korjatud.
Just seda sorti materjalil on Shusteri sõnul hea võime elu märke talletada. Kui Marsil oli kunagi elu, siis võis selle kindlaid märke jääda just kunagiste veekogude savistesse põhjasetetesse.
Orgaanilist ainet on Marsilt leitud ennegi, esimest korda aastal 2013, kui leidjaks oli NASA kulgur Curiosity. Ka Perseverence on orgaanikat juba varem avastanud. Nüüdne leid pärineb aga ka otse sellisest paigast, kus seda kunagise elu puhul oodata olekski.
Orgaanilised ühendid tuvastas kivi pinnalt tõmmatud kaapest Perseverence'i pardainstrument SHERLOC, mis käis neist üle ultraviolettlaseriga.
Läbi uuritud proovid paneb Perseverence niiöelda riiulile, et neid saaks tulevasel edasi-tagasi Marsi-sõidul Maale kaasa võtta ja siin lähemalt uurida. Enne neid lähiuurimisi ei olegi suurt lootust neist kivimitest täiesti kindlat elu märki leida. Seda põnevam on lähiuurimiste tulemusi oodata.