Andekatel koertel on teistest rohkem mängulusti

Foto: Jeffrey Shellan/Flickr (CC BY 2.0)

Koerad on tihtipeale toredad ja targad loomad, aga mõned neist on kohe eriti andekad. Värskest teadusuuringust ilmneb, et need haruldaselt andekad koerad, kes suudavad selgeks õppida asjade nimesid, on tavalistest koertest ka mängulisema iseloomuga.

Ungaris Budapestis asuva Eötvös Lorándi Ülikooli teadlased eesotsas Claudia Fugazzaga otsisid kogu maailmast üles mitukümmend sedavõrd andekat koera, kes suutsid mitmesuguste esemete, näiteks oma mänguasjade nimesid väga kiiresti meelde jätta ja mäletasid neid nimesid veel kahe kuu möödudeski.

Teadlased palusid koerte omanikel täita küsimustiku, et selgitada välja, milliseid iseloomujooni ja iseärasusi neil koertel peale andekuse veel esineb. Täidetud küsimustikke laekus 21.

Teadlased võrdlesid saadud vastuseid samade küsimuste vastustega, mille olid andnud 144 täiesti tavalise koera omanikud Ungarist ja Austriast.

Et asi oleks selgem, piirduti ainult ühe koeratõu, borderkolliga. Just borderkollide seas on varasemate tähelepanekute järgi eriti andekaid isendeid rohkem kui muud tõugu koerte seas.

Vastuste kõrvutusest ilmneski, et eriti andekaid borderkollisid iseloomustab tavaliste borderkollidega võrreldes suurem mängulust.

Borderkollid on juba niigi väga mängulustlikud koerad, kuid eriti andekatel borderkollidel tundub see omadus olevat veelgi silmapaistvam.

Muid erinevusi eriti andekate koerte ja tavakoerte vahel kui andekate suurem mängulisus ses uuringus aga ei selgunudki.

Teadlased tõdevad, et mängulisust ei saa siiski tingimata pidada andekuse põhjuseks. Võib näiteks ka olla, et eriti andekad koerad tunduvad omanikele eriliselt mängulised põhjusel, et neil on endal oma andekate koertega lihtsalt väga lõbus mängida.

Asjade nimede õppimisvõime on koerte seas tegelikult äärmiselt haruldane. Niisuguseid koeri on teadlastel põnev uurida, sest võib-olla saame sest kaudselt endigi kohta midagi huvitavat teada.

Oma uuringust kirjutavad Fugazza ja kaasautorid ajakirjas Animal Cognition.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Sandra Saar

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: