Delfiini nimi sõltub keskkonnaoludest
Igal delfiinil on nimi — või kui mitte nimi, siis vähemalt isikuomane signatuur, häälitsusjärjestus, mille kaudu isend iseend teiste jaoks identifitseerib.
Kuid millest tuleb see, et Vahemere eri piirkondades on silmikdelfiinide signatuurid natuke eri stiilis? Ons signatuuristiil määratud mingil moel delfiini geenidest, ons tegemist puhtalt niiöelda kultuuridevahelise erinevusega või millegi kolmanda-neljandaga?
Itaalia teadlased võtsid asja tõsiselt käsile ja selgitasid vastuse välja.
Gabriella La Manna Sardiiniast Sassari Ülikoolist ja ta kolleegid analüüsisid läbi 188 tundi helisalvestisi, mis olid kogutud kuues Vahemere kandis elutsevate silmikdelfiinide argielust.
Esindatud olid Côte d'Azuri, Sardiinia mere, Türreeni mere, Aadria mere, Joonia mere ja Sitsiilia väina silmikdelfiinid. Teadlased tuvastasid 168 isendi signatuuri ja kõrvutasid neid üksteisega osishelide tooni ja vältuse põhjal.
Analüüsist ilmnes, et varem kindlaks tehtud geneetilised erinevused delfiinipopulatsioonide vahel ei olnud signatuurierisustega seotud.
Selgus aga, et seos on olemas merekeskkonna iseärasustega. Tegurid nagu mudane merepõhi või mererohune merepõhi mängisid delfiinisignatuuride stiilierisustes rolli.
Tuli ka välja, et üks mõjur oli ka delfiinipopulatsiooni suurus: väiksemates populatsioonides esines signatuurides suuremat toonivarieeruvust kui suuremates.
La Manna ja kaasautorid järeldavad ajakirjas Scientific Reports, et silmikdelfiinide signatuuristiilis väljendub kohastumus elukeskkonnaga.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar