Põua rolli Süüria kodusõja ajendina on üle hinnatud
Süürias jätkub enam kui kümnendi väldanud kodusõda, sõjale eelnes mitmeaastane tõsine põud. Uue teadusuuringu järgi ei olnudki põud aga sõja vallandumisel tõenäoliselt nii otsustavaks teguriks, nagu varem on tihtilugu väidetud.
Rootsi, Norra ja Saksa teadlased eesotsas geograaf Lina Eklundiga Lundi Ülikoolist jõudsid oma järeldusele, olles uurinud Süüriast põua-aastail ja edaspidi tehtud satelliidipilte.
Põud räsis Süüriat aastail 2007 kuni 2009, langetas järsult põllumajanduse saagikust ja ajendas maainimesi oma elukohast lahkuma, tulemuseks tööpuuduse kasv ja üleüldine ressursinappus.
Levinud arusaama järgi puhkesid just neist raskustest sütitatuna aastal 2011, kogu Põhja-Aafrikat ja Lähis-Ida haaranud araabia kevade ajal demokraatiat nõudnud rahumeelsed protestimeeleavaldused, mis eskaleerusid edasi juba relvakonfliktiks ja täiemõõduliseks kodusõjaks koos välisjõudude, sealhulgas Venemaa sekkumisega.
Kuid nüüd kirjutavad Eklund ja kaasautorid ajakirjas Communications Earth & Environment, et satelliidipiltide põhjal otsustades oli Süüria põllumajandus enne protestide ja sõja puhkemist juba taastuda jõudnud. Tavaolukord oli tagasi juba aasta enne proteste ja sõda.
Nii leiavadki Eklund ja ta kaaslased, et põud tõi kaasa vaid aasta või kaks kehva saaki, põua rolli konflikti ajendina on aga liialdatud. Satelliidipiltidelt paistab teadlaste sõnul, et ulatuslikku põllumaade hülgamist ei toimunud, mistõttu tuleb arvata, et põuast tingitud migratsioon oli ajutine ja inimesed tulid koju tagasi.
Eklund märgib Lundi Ülikooli koostatud teates, et senised teadusuuringud, mis on püüdnud omistada põuale konflikti käivitajana otsustavat mõju, on pälvinud ebaproportsionaalselt suurt tähelepanu. Ka on Süüria kodusõjale kliimakonflikti kuvandit rakendanud mõned silmapaistvad maailma poliitikud nagu näiteks Barack Obama.
Eklundi väitel osutab tema uuring, et kliimamuutus iseenesest ei päästa valla sõdu ega põgenikevooge.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.
Toimetaja: Sandra Saar