Maailmas on tuhandeid senitundmata puuliike

Foto: Joseph King / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Puid on maailmas palju rohkem liike, kui praegu teada on. Sellisele järeldusele jõudsid enam kui sada teadlast paljudest maailma maadest, kes uurisid suuri andmebaase ja rakendasid nende peal kavalaid statistikavõtteid.

Peter Reich Ameerika Ühendriikidest Michigani Ülikoolist, Jingjing Liang Ameerika Ühendriikidest Purdue Ülikoolist ja nende kolleegid, sealhulgas neli teadlast Eesti Maaülikoolist said kahe suure üleilmse andmebaasi sisu kokku sobitades teadaolevate puuliikide arvuks 64 100.

Seda on enam-vähem sama palju, isegi natuke rohkem kui ühes varem tehtud suuruuringus saadud tulemus, mis oli ligikaudu 60 000.

Kavalad statistikavõtted annavad samas alust hinnata, et seni avastamata puuliike võib maailmas olla veel umbes 9200, nii et kõigi olemasolevate puuliikide arv võib ulatuda lausa umbes 73 000.

Suurem osa avastamata puuliike on tõenäoliselt aga väga väikese arvukuse ja väikese levilaga liigid. See haruldus paneb teisalt kohe ka muret tundma, et mõnedki neist liikidest on tõenäoliselt kadumisohus, arvestades ulatuslikke metsaraieid mitmel pool maailmas, samuti kliimamuutust.

Suurim osa avastamata puuliike, umbes 40 protsenti arvatakse olevat Lõuna-Ameerikas. Lõuna-Ameerika on üleüldse, nagu uuringu autorid ka korduvalt märgivad, maailma puurikkuse kants.

Seal on rohkem haruldasi puuliike kui ühelgi muul mandril, umbes 8200. Samuti on seal kõrgeim protsent ehk 49 protsenti niisuguseid puid, mida kusagil mujal ei kasva.

Uuringu järgi on Lõuna-Ameerikas praegu teada umbes 27 000 puuliiki, aga tundmatuid liike võib seal olla umbes 4000. Suurem osa neist tundmatuist kasvab küllap Amazonase jõe valgalal või Andide ja Amasoonia piirialal.

Uuringu autorid väidavad, et nende kasutatud andmebaasid on täiuslikumad ja statistikavõtted usaldusväärsemad kui eelmiste uuringute omad. Statistikavõtted tuginevad tuntud 20. sajandi Briti matemaatiku Alan Turingi ideede edasiarendusele.

Tulemused on avaldatud Ameerika Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: