Kalmaare leidub isegi kuue kilomeetri sügavusel meres

Foto: NOAA Photo Library/Flickr (CC BY 2.0)

Enam kui kuue kilomeetri sügavusel ookeanis võib kohata kalmaare. Just niisugune kohtumine tuli ette kahel teadlasel, kes olid sukeldunud batüskaafiga 6200 meetri sügavusele Filipiini süviku põhja.

Alan Jamieson Austraaliast Perthist Lääne-Austraalia Ülikoolist ja Michael Vecchione Ameerika Ühendriikidest Washingtoni linnast Rahvuslikust Süstemaatikalaboratooriumist said videosalvestisse otse merepõhja kohal ujunud noore kalmaari taksonoomilisest perekonnast Magnapinna.

Jamieson ja Vecchione olid sukeldunud hoopis muu uurimistöö tarbeks. Nad otsisid merepõhjast Teise maailmasõja ajal uppunud Ameerika sõjalaeva USS Johnston.

Olles aga peaaegu põhjani laskunud, märkasid nad ühtäkki ootamatult üht peajalgset, kelle taksonoomilist kuuluvust oli eriomaste ujumisliigutuste järgi lihtne tuvastada.

Looma ülipikki ja peenikesi haarmeid ei olnud videol paraku näha. Teadlaste arvates võisid need olla kokku tõmmatud või oli loom alles nii noores arengujärgus, et haarmed olid välja arenemata.

Nii sügaval ei ole ühtegi kalmaari varem nähtud. Senine teadaolev sügavusrekord oli ainult umbes 4,7 kilomeetrit.

Jamieson ja Vecchione nägid süviku põhjas ka kaheksajalgu, kellest aga oli juba teada, et neid nii sügaval võib leiduda.

Nüüd kirjutavad nad ajakirjas Marine Biology, et süvameres elab rohkem peajalgseliike kui seni arvatud.

Tekib loomulikult mõistetav küsimus, kuidas nad seal valitseva suure rõhuga toime tulevad. Kuue kilomeetri sügavusel võib vee rõhk olla kuni 600 korda suurem kui pinna lähistel. Siin on teadlastel veel uurimist küllaga.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25.

Toimetaja: Airika Harrik

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: