IT-maailma ületöötamiskultuur hakkab murenema
Tehnoloogiasektoris levinud komme töötada päevas kaugelt kauem kui kaheksa tundi on hakanud tekitama vastumeelt isegi Hiinas. Lisaks töötajate heaolu pärast muretsemisele näib olevat selle taga riikide hirm IT-firmade kasvava mõjuvõimu ees, leiab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.
Kuidas töökohal surma saada? Kuis sellist küsimust peetakse sobimatuks, jääb vastus teadmata, kuigi ohuga arvestamisest oleks kasu tervisele. Seetõttu lastakse probleemil süveneda, kuni tegelikkus muutub väljakannatamatuks. Lõpuks algab kampaania probleemiga võitlemiseks, mille intensiivsus muudab näilise kergusega töökohal suremise temaatika normaalseks päevateemaks.
Sündmuste seeme asub kultuuris ja konkurentsis. Eriti hästi ilmneb olustik kiirelt muutuvas ja jätkuvalt uue loomise nimel võistlevas tehnoloogiasektoris. Oma mõju lisandub ka rahvusvahelises poliitikas konkureeriva riigi tõttu.
Alustuseks piisab, kui näiteks väike kollektiiv otsustab panustada uue toote arendamisesse lootuses jõuda teistest ette ja olla parem. Pingeline tööpäev saab läbi ja inimesed hakkavad asju kokku tõmbama, et pühendada osa päevast endale ja lähedastele. Lahkumistoimingute keskel märgatakse kolleegi, kes jääb veel tööle. Vahest kõlab isegi mõte väärtuslikust töötajast või olulisest ülesandest. Seepeale otsustab keegi samuti viivu veel tööl olla ja lõpetada oma pooleli jäänud ülesanne. Umbes kolme-nelja tunni pärast leitakse üheskoos, et on aeg puhkama minna.
Salamahti sünnib uus sõnatu töökorralduslik kokkulepe. Kuuldus 12-tunnisest tööpäevast jõuab konkurentideni. Neil ei jää muud üle, kui teha sedasama, vahest isegi natukene kirglikumalt. Tööle tullakse ka laupäeval. Mõne aja pärast levib kogu sektoris teave tõelisest andumusest ja kollektiivi edu nimel pingutamisest, kuni kinnistub uus, esialgu kirjutamata ja vabatahtlik reegel.
Reeglist on jube raske eristuda, kuuldes kolleegide tööd takistavatest pudelkaeladest, milles ollakse osaline. Varem või hiljem kasutab keegi uut reeglit töövõtuvestluses, kuni jäädvustatakse see lõpuks arusaamatuste vähendamiseks kirjalikult töötamise normiks.
Hiinas tuntakse sarnast töökultuuri numbrikombinatsioonina "996". Ümberöelduna ollakse tööl üheksast üheksani, kuus päeva nädalas. Mõnes suures IT-ettevõttes on reegel rangelt vabatahtlik, teises kohas nähakse ametlikult ette üle nädala pikemat ponnistust ja formaate, kombinatsioone on teisigi. Näiteks peetakse 996-reeglit peetakse Hiina tehnoloogiasektori üheks konkurentsieeliseks. Inimeste psühholoogia tõttu kujunes 996-režiimis kauem vastu pidamisest omamoodi au küsimus.
Töörügamisel on hind. Aastatega kasvab uudiskünnise ületanud töise kurnatuse surmajuhtumite arv. Maailmaturul odavate hindadega parema kauba pakkumisel peavad ettevõtjad arvestama kaasuva mainekahjuga, mille tõttu peetakse nende tooteid vähem atraktiivseteks. Sõnum "orjatööst" ei ole konkurentsieelis. Lisaks pole kasulik häid töötajaid vikatimehele loovutada, sest suurem koormus kipub kogunema väärtuslikumate tööprotsesside juurde.
Üle-eelmise aasta kevadel avaldas keegi pseudonüümi alla varjunud, väidetavalt Hiina tarkvaraarendaja üle maailma populaarses Microsofti poolt hallatavas erialafoorumis GitHub tehtud üleskutse, milles hoiatas, et 996-kultuuri tõttu lõppeb töö reanimatsiooni osakonnas ja tekkinud olustik ohustab kogu riigi konkurentsivõimet.
Seni maha surutud valu reetis maruline reaktsioon ja üleskutse kujunes esiteemaks. Spontaanselt sündis nimekiri rajuks muutunud töökultuuriga ja seetõttu soovitatavalt välditavatest ettevõtetest. Mõned suured Hiina tehnoloogiafirmad püüdsid piirata juurdepääsu foorumi teemaplokile ja leidus neid, kes asusid töökoormust õigustama. Teiste seas teatas Alibaba juht Jack Ma, et tema juures töötamise eelduseks on nõustumine 996-töökorraldusega.
Paistab, et probleem on muutunud väga valusaks. Augusti viimasel nädalal hoiatas Hiina ülemkohus, et riigi ettevõtetel lasub seaduslik kohustus tagada töötajatele normidega ettenähtud jõudeaeg ning puhkuse päevad. Kõrgeim kohtuinstants nimetas mitmeid ettevõtteid nimepidi ja märkis eraldi, et nime all 996 tuntud töökultuuri evimine on tõsine seadusrikkumine.
Võimalik, et riigi suhteliselt ootamatu ja jõulise sekkumise taha varjub töötajate heaolu muretsemise kõrval teinegi eesmärk. Sealsed edukad IT-ettevõtted kasvavad liiga suureks ja sellega kaasneb suur võim. Asjaolu tunnetavad ka liberaalsema ühiskonna korraldusega riigid. Ühiskonnas võimu ümberjagamisega on kaasnenud alati valulised protsessid.
Võimu liigne kontsentratsioon kahjustab selle loovutajaid. Asjaolu kinnitavad kasvõi töökohal tööga surmaminejad, sest nad loovutasid elust liiga palu palga vastu.
Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa
Allikas: "Portaal"