Miks kuumaga parmud ründavad?
Nüüdseks juba kaua püsinud soojad ilmad on muutnud parmud tõeliseks nuhtluseks.
Parmud on aktiivsed maikuu lõpust septembri keskpaigani. Eriti rohkesti on parme juuni teisel ja juuli esimesel poolel. Oluline on märkida, et ainult viljastatud emased parmud imevad verd, mis on vajalik munade arenguks. Isased parmud toituvad nektarist ja muudest taimemahladest.
Miks parme nii palju on, selgitas ERR-ile Tartu Ülikooli selgrootute zooloogia dotsent Toomas Esperk.
"Parmurohkusele, kas siis tegelikule või näilisele võib välja tuua vähemalt kolm põhjust– kõik need seostuvad selle suve eripäraga ehk kuumusega," rääkis teadlane.
"Esiteks ühtlustab kõrge temperatuur putukate ja seal hulgas parmude arengut. Erinevate parmlaste liigid, kelle lennuaeg tavapäraselt natuke erineb, jõuavad väga soojal suvel nagu tänavune kõik üsna ühel ajal vereimemise faasi. Samamoodi on ühtlustunud areng ka liigisiseselt ehk suur osa emastest parmudest viljastatakse samal ajal ja nad hakkavad otsima ka üsna ühel ajal peremeest, kellelt verd imeda."
Teine põhjus peitub Esperki sõnul temperatuuris: mida soojem ja päikeselisem, seda aktiivsemad parmud on. See tähendab, et kuumade ilmadega tulevad parmud rohkem verd imema, tekitades inimestes tunde, et parme on rohkem kui tavaliselt.
"Kolmandaks võtab munade valmimine pärast vere imemist parmudel üksjagu palju aega. Sellel ajal aga parm verd ei ime. Mida kõrgem temperatuur on, seda kiiremini munad valmivad ja seda kiiremini saab parm need ära muneda ja siirduda uue munakogumi valmimiseks vajaliku verejahile."
Toimetaja: Mirjam Mäekivi