Mõned varajased maismaaloomad kolisid kiiresti vette tagasi
Eluslooduse ajaloos oli tähtis hetk umbes 340 miljonit aastat tagasi, mil veest kolisid maismaale elama esimesed selgroogsed loomad, tänapäevaste nelja- ja kahejalgsete esivanemad.
Aegade jooksul on mõnedki, imetajate seast näiteks vaalad ja delfiinid, kolinud vette tagasi.
Nüüd selgub aga Ameerika teadlaste uuringust, et vette tagasi kolijaid oli juba päris alguseski, varsti pärast esimeste selgroogsete maismaale tulekut.
Aja Mija Carter ja ta kolleegid Pennsylvania Ülikoolist uurisid ürgseid kahepaikseid temnospondüüle, vesiliku moodi elukaid, keda leidus kogu maailmas paljude miljonite aastate jooksul paljusid liike.
Teadlased analüüsisid enam kui kümne temnospondüüliliigi selgroo anatoomiat. Sinna kõrvale vaatasid nad varem koostatud temnospondüülide evolutsioonipuud, et teada, kuidas liigid omavahel suhestusid.
Varem tehtud uuringutest otsisid nad ka seni avaldatud andmeid nende liikide elulaadi kohta — eriti, kas nad olid pigem vee- või pigem maismaaelulised.
Teadlased jõudsid järeldusele, et temnospondüülide eellased olid tõenäoliselt juba täiesti maismaal elanud loomad. Temnospondüülid olid kahepaiksed, aga mõnigi temnospondüüliliik suundus uuesti täielikult vette elama.
Carter ja kaasautorid kirjutavad oma tähelepanekutest ajakirjas PLOS ONE.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa