Ülevaade: sügis toob Eesti ülikoolidesse uusi õppesuundi

Nagu igal sügisel, leiab ka seekord Eesti kõrgkoolide valikust uusi ja uuenenud õppekavu, uusi õppesuundi, nanokraade ja praktikavorme. Uuenduste rõhk on digi- ja rohepöördel, aga ka õpetajakoolituse erinevatel tahkudel.
Tartu Ülikool avab sel sügisel kolm uut magistriõppekava. Esiteks avaneb sügisest võimalus õppida osakoormusega kaval juhtimis- ja digikommunikatsiooni. Õppima on oodatud inimesed, kes kasutavad oma igapäevatöös juhtimisvahendina kommunikatsiooni ning otsivad sealjuures asjatundlikku tuge ja tagasisidet.
Teiseks saavad eeskätt välisüliõpilased TÜ Narva kolledžis tasulisel õppekaval teadmisi vene keele õpetamisest võõrkeelena. Lõpetanud tunnevad vene keelt ja kultuuri ning oskavad õpetada vene keelt erineva kultuuritaustaga õppijatele.
Kolmandaks avaneb koostöös Tallinna Ülikooliga kaasava hariduse osakoormusega õppekava annab lõpetajale teadmised ja oskused, kuidas toetada erineval arenguastmel ja erinevate vajadustega õppijaid. Õppima oodatakse magistrikraadiga õpetajakoolituse läbinuid.
Eesti Maaülikool avab koostöös Tartu Ülikooliga ühe uue tasulise inglisekeelse magistriõppekava keskkonnajuhtimisest kliimamuutuste tingimustes. Õppekava valmistab ette spetsialiste, kes leiaks lahendusi kliimamuutustest tingitud väljakutsetele, ent ka jäätmeprobleemidele ja veepuudusele.
Tallinna Tehnikaülikoolis ühtki päris uut õppekava sügisel ei avata, ent kaks õppekava on läbinud nimevahetuse ja uuenduskuuri. Endise tervishoiutehnoloogia asendab e-tervise (digital health) õppekava, mis keskendub kliinilise meditsiini asemel info- ja kommunikatsioonitehnoloogia ning digitaalsete terviseandmete ühildatud kasutamisele näiteks terviseedenduses, haiguste diagnostikas ja ravis. E-tervise õppekava saab lõpetada tavapärase magistritöö asemel teadusartikliga.
Teiseks on sügisest rakendusliku majandusteaduse asemel majandusanalüüsi õppekava, sest uus nimetus annab programmijuht Merike Kuke sõnul õppekava eesmärkide ja väljundite osas rohkem infot. Samuti peaks tegema see õppekava leidmise lihtsamaks ka välistudengitele. Lõpetanu oskab erinevaid majandusprotsesse ja -näitajaid omavahel seostada ja andmete abil analüüsida.
Eesti Kunstiakadeemia ei ava sel sügisel samuti ühtki uut õppekava. Kõrgkooli esindaja Solveig Jahnke sõnul ootab aga EKA kinnitust oma tulevasele rahvusvahelisele Erasmus Mundus õppekavale.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias on sügisest oodata kahte uut õppesuunda ja ühte uuenenud magistriõppekava. Džässmuusika ja interpretatsioonipedagoogika bakalaureuseerialade koostöös valmis džässmuusika pedagoogika õppesuund, mille valijatel on võimalus saada džäss- ja rütmimuusika ansamblipillide õpetajaks.
Uus lauluõppe magistrisuund keskendub aga oratooriumi- ja ansamblilaulule erinevates stiilides. Lõpetanu oskab esitada nii varajast muusikat, 19.–20. sajandi kammermuusikat kui ka nüüdismuusikat.
Uuenenud on koostöös Estonian Business Schooliga toimiv kultuurikorralduse magistriõppekava. Kultuurikorralduse õppejuhi Kaari Kiitsak-Prikki sõnul rakendab õppekava haridusteadlase David Kolbi mudelit "kogen-vaatlen-mõtestan-proovin-uuesti" ning lõpetaja saab arendada projekti disainmõtlemise meetodite abil.
Estonian Busines Schooliski pole sügisest uusi õppekavu, ent peale Rohetiigri programmi käivitumise järel pakub kõrgkool bakalaureuseastme üliõpilastele senisest paindlikumaid praktikavorme: meeskondlikku, virtuaalset ja rotatsioonipraktikat. Kõik uued praktikavormid on seotud rohe- ja digipöördega, mille üliõpilased seovad enda valdkonnaga.
Magistritasemel hakkas EBS pakkuma nanokraade juba mullu, ent tänavused nanokraadid keskenduvad COVID-19 kriisi haldamise asemel uutele võimalustele koroonakriisi-järgses maailmas.