Läänemaal sai näha leukistlikku kuldnokka

Leukistlik kuldnokk Haeskas.
Leukistlik kuldnokk Haeskas. Autor/allikas: Marko Valker

Loodusehuviline Marko Valker nägi pühapäeva õhtul Haeskas Läänemaal osaliselt valge sulestikuga kuldnokka. Linnul esineb Valkeri sõnul leukism ehk melaniini pigmendi puudus.

"See oli Haeska mõisa juures rannaniidul, kus lind toitus koos teiste liigikaaslastega, kes olid tavapärase sulestikuga," kirjeldas Valker ja lisab, et rannaniidud ja muruplatsid on kuldnokkadele tavapärane putukarohke toitumispaik.

Nähtud kuldnokal oli loodushuvilise sõnul valge peasulestik. Samuti nappis värvipigmenti linnu päranipualal ehk sabale eelneval seljaosal.

"Melaniin annab linnu sulgedele musta, halli või pruuni värvuse. Leukistlikel lindudel on osa sulestikust tavapärase värvusega ning osa kas tavapärasest heledam või valge," ütles Valker. Ta rõhutas, et leukistlikke linde ei tohi segi ajada albiinodega, kelle kehas pole üldse pigmenti.

Ehkki tavapärasest heledama või osaliselt valge sulestikuga linde esineb harva, ei ole nad Valkeri sõnul nii haruldased kui albiinolinnud. "Värvushälbega linde esineb linnas oluliselt rohkem kui väljaspool suuremaid asulaid," märkis ta. Nimelt on hele sulestik looduses silmatorkavam kui linnas. Samuti on lindudel linnas vähem looduslikke vaenlasi.

Läinud talvel nägi Valker Haapsalu linnas ka tavapärasest heledamat koduvarblast.

Leukistlik varblane liigikaaslasega Haapsalus. Autor/allikas: Marko Valker
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: