Minutiloeng: kas kõndimine teeb terveks?
Pole olemas kehva ilma, on olemas vaid kehvad riided. Kõndimine on meeldiv tegevus, mida saab teha iga ilmaga ja igal aastaajal. TLÜ rekreatsioonikorralduse teenekas lektor Kaarel Zilmer arutleb, miks on kõndimine hea.
Enam kui aastane koroonakriis on pannud väga paljusid meist tekkinud pingetest kõikvõimalikke väljapääse otsima. Seda ikka selleks, et püsida võimalikult terve, töövõimeline ja jaksav, ning saada mingilgi määral tehtud kõik see, mida oleme kavandanud.
Tuntumad heaolu mudelid seavad erinevate mõjutegurite arvestamise seas määravaks just enesehoole. Nimelt on oluline ka kõige raskemates olukordades mitte jätta hooletusse oma vaimset ja kehalist seisundit.
Siinkohal ongi hea anda üks vajalik soovitus ning seda nii tuntud tegevuse kohta nagu on seda kõige tavalisem kõndimine. Kui mõnda tegevust peab pikalt lahti seletama või selleks sobivat kohta ja aega otsima, siis kõndimine on lihtne, odav ja kättesaadav.
Võiks lausa otse öelda – ainult mine ja kõnni. Kõige tavalisemat ning just sulle sobivat koormust ja vahemaad valides. Sammumise käigus saab peagi tunda ka mõtete lahtirullumist, hoomatavat vaheldust üldisele suletusele ja piirangutele.
Koroonaaeg oma mitme lainega on toonud kaasa enneolematu huvi looduses liikumise vastu. See on paljudes tekitanud küsimuse, miks ma seda varem pole ette võtnud ja miks olen liikumise unarusse jätnud.
Kõndimise ahvatluste ja võimaluste avamiseks soovitab Zilmer lugeda äärmiselt head ning praegu lausa tagaotsitavaks muutunud raamatut "Kõndimise filosoofia". See prantsuse filosoofi Frederic Grosi tõlkeraamat on Tallinna Ülikooli kirjastusel olnud mitmete kordustrükkidega kõige nõutavam teos. Järjekordne trükk jõuab poodidesse juba aprilli alguses.
Selle bestselleri autor alustab oma raamatut lausega "kõndimine pole sport". Ka sissejuhatust lugedes adud, et see on raamat kõige tavalisemale kõndijale, sest liikumine on nii lihtne – tuleb lihtsalt jalg jala ette panna.
Gros hoiab lugejat kenasti raamatu kütkes, sest tema arutlustes avanevad aina uued liikumisega seotud teemad, nagu loodus, aastaajad, põgusad kohtumised, peatumised, vaatlemised, väsimus, puhkus, aga ka loomingulisus. Nii muutub kõndimine lausa piiramatute võimaluste mängumaaks, mille läbi kõndija seisund võib muutuda ja teiseneda.
Nii et mine ja kõnni juba täna, et saada tärkavas kevades jalga jala ette pannes pisut vabanemist ka erinevatest koroonapingetest.
Toimetaja: Juhan Hellerma