President annetab teenetemärgi 17 teadlasele
President Kersti Kaljulaid annetab tänavu 152 teenetemärki, iga kümnes president Kersti Kaljulaidilt teenetemärgi saanu on tegevteadlane.
"Sügav tänu, et on märgatud ja tunnustatud seda tegevust, mida kogu teadlaskond on populariseerimiseks aastaid teinud. Teenetemärgi saavad vähesed, aga selle taga olevas massis peitub teaduse populariseerimise jõud ja vägi," sõnas Aigar Vaigu, teaduse populariseerija ja füüsik, kes pälvis Valgetähe V klassi teenetemärgi.
Vaigu leidis, et koroonapandeemia valguses on hakatud teaduse olulisust rohkem mõistma. "Me oleme hakanud ühiskonnana aru saama teadmiste ja tarkade inimeste väärtusest. Meie tuleviku helguse ja kvaliteedi määrab nii meie kui ka meie laste haridus. Loodusest aru saamine on see, mis on kõige alus," sõnas füüsik.
Kõik kavalerid:
Valgetähe III klass
Kalle Kirsimäe – geoloog, akadeemik, Tartu Ülikooli professor. Panuse eest maapõueprogrammide eestvedamisel ning Eesti energiamaastikku kujundanud tööstus- ja kaevandusjäätmete mineraloogia, geokeemia ning taaskasutamise uuringute tegemisel.
Valgetähe IV klass
Mare Koit – keeletehnoloogia professor. Keeletehnoloogia valdkonna õpetamise ja arendamise kujundaja, kelle uurimisteemad käsitlevad nii tehisintellekti, masintõlget kui ka suulise suhtluse modelleerimist.
Eero Epner – kunstiteadlane ja dramaturg. On aastaid panustanud Eesti ühiskonnas oluliste teemade sõnastamisesse sõltumata sellest, kas lavaks on teatrilava, ajalehe küljed või mõni muu meedium. Mitme kohaliku kunstiilma käsitleva raamatu autor.
Tiina Nõges – hüdrobioloog, Eesti Maaülikooli professor. Sisevete uurimise eestvedaja, kes on märkimisväärselt mõjutanud sellega seotud rahvusvahelist teadustööd.
Jaan Pruulmann – füüsik ja infotehnoloog. On andnud märkimisväärse panuse mõlema teadusharu arengusse Eestis. On nõu ja jõuga aidanud kaasa Eesti meditsiinisüsteemi informatsiooni-alasele arengule ning jaganud Tartu ja Tallinna tudengitega oma teadmisi elussüsteemidest.
Anton Pärn – arheoloog, kultuuriväärtuste hoidja. SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja. Muinsuskaitse- ja muuseumivaldkonna edendaja, Haapsalu vanalinna ajaloo üks peamiseid uurijaid.
Luule Sakkeus – rahvastikuteadlane, Tallinna Ülikooli professor. Üks rahvastikuteaduse alusepanijaid Eestis, pikaajaline Eesti demograafia keskuse juht. Rahvusvaheliselt tunnustatud teadlane, rahvastiku tervise ja vananemisprotsesside tutvustaja.
Alvar Soesoo – geoloog, Tallinna Ülikooli professor, Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi kaasatud professor. Maateaduste-alase õppetöö käivitaja Tallinna Tehnikaülikoolis ning teadustaristu väljaarendaja Geoloogia Instituudis, samuti riikliku geoloogiateenistuse taasloomise ettevalmistaja.
Sirje Virkus – infoteadlane, Tallinna Ülikooli professor. Teadustegevuses pühendunud infopädevuse, infokultuuri ning info- ja raamatukogundusliku hariduse uurimisele.
Irene Kull – eraõiguse professor. Panuse eest võlaõiguse probleemide teaduslik-teoreetilisel läbitöötamisel kui ka selle pinnalt praktikas töötavate õigusloomeliste ettepanekute tegemisel.
Marje Josing – majandusanalüütik. Eesti Konjunktuuriinstituudi direktor. Majandusteadlane, kes on panustanud pikalt majandusteaduse ja majandusanalüüsi arendamisse.
Valgetähe V klass
Anu Korb – rahvaluuleteadlane. Eesti folkloori ja Siberi eestlaste rahvapärimuse pikaajaline koguja ning sariväljaande "Eesti asundused I-VII" koostaja.
Juhan Kreem – ajaloolane. Tunnustatud keskaja-uurija ja arhivaar, kelle huviks on Tallinna ja Liivi ordu suhted 15. sajandil.
Aigar Vaigu – füüsik. Teaduse populariseerija ning 2012. aastatl Euroopa Ringhäälingute Liidu poolt maailma parimaks haridussaateks valitud "Rakett 69" pikaaegne saatejuht, kohtunik ning ülesannete koostaja.
Lauri Sommer – kirjanik, kirjandusteadlane ja muusik. Kirjutanud hulgaliselt artikleid, esseid, proosapalasid, raadiosaateid ja tõlkeid ning autobiograafilised Võrumaa-ainelised raamatud "Räestu raamat" ja "Sealpool sood". Koos Õunaviksiga on teinud viis Kago plaati.
Eesti Punase Risti I klass
Irja Lutsar – meditsiinilise mikrobioloogia professor. Panuse eest COVID-19 tõrje teadusnõukoja juhina teaduspõhiste ja läbimõeldud soovituste ning meetmete väljatöötamise eest, mis aitasid toime tulla COVID-19 esimese lainega ning oluliselt tõkestada viiruse levikut Eestis.
Eesti Punase Risti II klass
Merike Luman – nefroloog. Põhja-Eesti Regionaalhaigla nefroloogiakeskuse juhataja ning sisehaiguste kliiniku juhatajana on tema peamiseks fookuseks olnud neeruasendusravi.
Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa