Taimsed sissetungijad pole Kuubat räsinud
Võõrliikide levik võib ökoloogilises mõttes olla suur nuhtlus. Nüüd selgub, et seda nuhtlust võib mõnel puhul leevendada üks teist laadi ühiskondlik nuhtlus — suletud poliitiline režiim.
Värskest teadusuuringust ilmneb, et Kuubal, mida kommunistlik partei on valitsenud üle 60 aasta, on võõrtaimeliike vähem kui saareriigi pindala põhjal võiks arvata.
Meghan Brown Ameerika Ühendriikides New Yorgi osariigis Geneva linnas asuvast Hobarti ja William Smithi Kolledžitest uuris koos kolleegidega, kui palju kasvab võõrtaimeliike Kariibi mere saartel. Vaatluse all oli 45 saart.
Ilmnes, et mida suurem on saare pindala, seda rohkem seal tõenäoliselt võõrliike leidub. Kuid Kariibi mere suurim saar Kuuba osutus erandiks.
Smith ja kolleegid tuvastasid seal võõrtaimi mitmesaja liigi võrra vähem kui puhtalt pindala põhjal olla võinuks. Võõrtaimeliike kasvab Kuubas enam-vähem sama palju kui Puerto Ricos, mille territoorium on umbes kümme korda väiksem.
Tõenäoliseks seletuseks peavad teadlased asjaolu, et kauaaegse suletud poliitilise režiimi, aga ka rahvusvaheliste sanktsioonide tõttu on Kuubat külastanud ka palju vähem turiste, kui nende asjaolude puudumise korral oleks arvatavasti külastanud.
Seos võõrtaimerohkuse ja turismi intensiivsuse vahel tuli tegelikult päris selgelt välja ka ülejäänud Kariibi mere saarte puhul.
Küllap toovad turistid oma maadelt taimeseemneid täiesti tahtmatult kaasa kas jalatsite või riiete küljes või ka pagasisse poetununa. Veel üheks põhjuseks, miks turism võõrliike soosib, võib olla, et hotellipidajaile meeldib oma asutust huvitavate ja eksootiliste peenra- ja potitaimedega kaunistada.
Huvitaval kombel ei tulnud uuringus välja märgatavat seost võõrliikide arvukuse ja saarte väliskaubandussuhete tiheduse vahel.
Kuuba turismitööstus on aga praegusel ajal asunud kasvu teele, mistõttu võib arvata, et ka võõraid taimeliike jõuab nüüd saarele rohkem.
Smith ja kaasautorid avaldavad ajakirjas Frontiers in Ecology and the Environment lootust, et uute teadmiste põhjal töötatakse välja tõhusamad meetmed võõrliikide leviku piiramiseks.
Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast reedeni ca kell 8.35 ja laupäeval ca kell 8.25
Allikas: Vikerraadio