Brasiilia: Hiina vaktsiin kaitseb koroona eest pooli inimesi

Kui läinud nädalal teatas Brasiilia, et Hiinas valmiv COVID-19 vaktsiinikandidaat hoidis haiguse tekke ära 78 protsendil patsientidel, siis nüüd rangema ülevaatamise järel hindas riik kandidaadi tõhususeks vaid 50 protsenti, vahendab Science.
Uue ülevaatamise järel paistis vaktsiinikandidaat endiselt pakkuvat pea 100-protsendilist kaitset viiruse ägedama kulgemise eest ja hoiab inimesi haiglasse sattumast. Samas oli katse valimis liiga vähe haiglaravi vajanud inimesi, et seda tulemust saaks pidada praegu usaldusväärseks.
Hiina ettevõtte Sinovac Biotechi loodud vaktsiinikandidaat sisaldab SARS-CoV-2 viiruse nõrgestatud vormi. Hiina kandidaadiga teeb katseid Brasiilias kohalik vaktsiinitootja Butantani instituut. Asutuse direktor Dimas Tadeu Covas teatas eelmisel nädalal, et hiinlaste loodav vaktsiin töötab 78-protsendil juhtudest.
Ajakirjanike survel avaldas Covas nädala eest, et tulemus saadi uurides umbes 220 sümptomitega nakatunut. Eile täpsustasid Brasiilia uurijad avalikult, et tegelikult analüüsiti tulemuse saamiseks ainult inimesi, kes ise pöördusid oma sümptomitega arsti poole ja andsid siis positiivse testiproovi. Vaktsiini asemel soolvett saanute seas oli selliseid inimesi 31 ja päriselt vaktsiinikandidaati saanute seas seitse.
Uuring vaadati nüüd uuesti ja rangemalt üle. Seekord võeti arvesse ka katseisikuid, kes andsid küll positiivse proovi, kuid sümptomite kerguse tõttu ise arstiabi ei otsinud. Tuli välja, et platseeborühmas oli 167 ja vaktsiinirühmas 85 koroonapositiivset ehk Hiina vaktsiinikandidaat töötas ainult 50,34 protsendil juhtudest. Tulemus jääb kolmest kasutusloa saanud ja enam kui 90 protsendil töötavast vaktsiinist igal juhul kaugele maha.
Uuringu üle vaadanud Sao Paulo Ülikooli teaduri Esper Kallase sõnul tekkis tulemustega segadus, sest "positiivse juhtumi" tähendus varieerus katsete jooksul. Seega pole erinevad uuringud tema sõnul omavahel võrreldavad.
Maailma Terviseorganisatsioon ja paljud riigid on sätestanud, et esmase kasutusloa võib anda vaktsiinile, mis töötab keskmiselt pooltel ja kõige vähem 30 protsendil juhtudest.
Arvestades, et Brasiilia seis on uute nakatunute poolest maailmas üks täbaramaid, peab Covas hiinlaste vaktsiinikandidaadi erakorralist kasutamist madalale töökindlusele vaatamata põhjendatuks. Ametlikku kasutusluba pole Brasiilias veel ühelgi vaktsiinil, kuid lisaks Sinovac Biotchi kandidaadile uurib riik ka AstraZeneca ja Oxfordi ülikooli kandidaadi kaitsevõimet.
Hiinlaste vaktsiinikandidaadiga teevad katseid ka Türgi ja Indoneesia, kuid nende uuringud on veel algstaadiumis. Türgi esialgsetel andmetel töötas vaktsiinikandidaat 29 inimesega uuringus 91,5 protsendil juhtudest. Indoneesia teatas 25 nakatunut hõlmanud uuringu järel kandidaadi 65-protsendisest töökindlusest ja andis vaktsiinile juba erakorralise kasutusloa.
Toimetaja: Airika Harrik