X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Graafik: vaktsineeritute arv kasvab visalt üle terve Euroopa

Enamik Euroopa riike on enam-vähem samas seisus.
Enamik Euroopa riike on enam-vähem samas seisus. Autor/allikas: Hakan Nural/Unsplash

Suurem osa Euroopa riike on jõudnud pärast Pfizer-BioNTechi vaktsiini heaks kiitmist vaktsineerida vähem kui ühe protsendi oma elanikest. Samas napib mitmete terviseametite kodulehtedel vaktsineerimise hetkeseisu kohta ajakohaseid andmeid.

Muu hulgas ka vaktsineerimiste arvu kohta andmeid koguva veebilehe OurWorldInData kohaselt paistavad praegu maailmas vaktsineerimise tempo poolest silma Iisrael, Araabia Ühendemiraadid ja Bahrein. Neist esimene on suutnud vaktsineerida oma elanikkonnast 5. jaanuari seisuga ligi 16 protsenti ehk esimese doosi on saanud ligi 1,4 miljonit inimest.

Euroopas esirinnas olevas Suurbritannias ja Islandil on nende osakaal suurusjärgu võrra väiksem – 5. jaanuari seisuga vastavalt 1,46 ja 1,35 protsenti. Samas võib oodata, et Suurbritannias kiireneb vaktsineerimistempo lähipäevil märkimisväärselt. Esmaspäeval sai heakskiidu Oxfordi Ülikooli ja AstraZeneca loodud vaktsiin, mis on odavam ja mille tootmismahtu hõlpsamalt kasvatada. Island peab ootama seevastu ettevõtte Moderna järgmist tarnet 20. jaanuarini.

Maailma suurriikidest on jõudnud USA vaktsineerida 1,46 protsenti elanikkonnast. Venemaa puhul on täpse näitaja arvutamine keerukam. Gamaleya epidemioloogia ja mikrobioloogia uurimisinstituudi direktor Aleksander Gintsburgi sõnul oli 5. jaanuariks vaktsineerituid enam kui miljon, mis moodustaks riigi elanikkonnast ligi 0,7 protsenti. Hiinas oli vaktsineeritud aasta lõpuks uudisteagentuuri Xinhua teatel enam kui 4,5 miljonit inimest.

Vaktsineeritute arv kahvatub aga kõikjal üle maailma ravimifirmade käest tellitud dooside arvuga. Näiteks saaks Kanada ja Suurbritannia vaktsineerida kõigi tellimuste täitumisel oma elanikkonna ligikaudu kolmekordselt, Euroopa Liidu liikmed 1,85 kordselt. Venemaa saaks vaktsineerida praeguse seisuga ligikaudu pool oma elanikkonnast ja paljudel kolmanda maailma riikidel on vaktsiini tellitud veelgi vähem.

Viimati muudetud 06/01/2021: 13.45 Parandatud Iisraelis vaktsineeritute inimeste arv.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: