Saturni suure tormi on kuusnurkseks surunud väiksemad tormid

Foto: NASA/JPL-Caltech/SSI

Planeet Saturni eriliseks iseärasuseks ei ole ainult ta muljetavaldavad rõngad, vaid muu hulgas ka kummaline kuusnurkne muster ümber põhjapooluse. Nüüd on Ameerika teadlased välja mudeldanud, kuidas see muster tõenäoliselt on tekkinud.

Seda, et tegu on pikka aega kestva tugeva tormiga, on arvatud enam-vähem sellest ajast peale, mil kosmosesondid Voyager nähtuse 1980. aastatel avastasid. Kuidas on sel tormil aga just nii täpselt kuusnurkne kuju, on püütud seletada mitmeti, kuid päris lõplik seletus seni puudub.

Rakesh Yadav ja Jeremy Bloxham Harvardi Ülikoolist koostasid omapoolse seletuse pakkumiseks Saturni atmosfääri arvutimudeli, millel lasid andmeid hekseldada kuu aega järjest.

Tuleb tõdeda, et kuusnurkset tormi Yadavi ja Bloxhami mudelis ei tekkinudki. See-eest tekkis aga üheksanurkne torm, millega autorid on siiski igati rahul, sest see on ju põhimõtteliselt vägagi samalaadne kujund, hulknurk.

Mudel näitas, et torm ei ole pinnapealne nähtus, vaid ulatub mitme tuhande kilomeetri sügavusse Saturni atmosfääri. Hulknurga piirjoone moodustab ümber pooluse läänest itta kulgev jugavool, mille sisse jääb hulk väiksemaid torme. Kuid väiksemaid torme möllab ka jugavoolust väljaspool. Need väljaspoolsed tormid suruvadki jugavoolu just nõnda, et see võtab hulknurkse kuju.

Yadav seletab Harvardi Ülikooli ajalehes seda analoogia põhjal: ütleme, et jugavool on nagu suur kummirõngas laual ja väiksemad tormid väiksemad kummirõngad.

Kui me surume sellist kooslust väljastpoolt sissepoole kokku, siis kipub suur kummirõngas võtma mingit ringjoonest erinevat kuju, mis osutubki just nimelt hulknurgaks, sest just nii see mudel näitab.

Kuidas selle tormiga päris täpselt lood on, saame loodetavasti teada tulevastest vaatlustest, kuid oma praegustest tulemustest annavad Yadav ja Bloxham lähemalt teada Ühendriikide teadusakadeemia toimetistes.

Teadusuudised on Vikerraadios eetris esmaspäevast laupäevani kell 8.35.

Toimetaja: Indrek Ojamets

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: