David Beckham asub e-spordi ettevõttega börsilt kuulsust otsima

Foto: SCANPIX/AFP/LOIC VENANCE

Maailmakuulus jalgpallur David Beckham asutas e-spordile keskenduva ettevõtte, millega plaanib peagi börsile minna. Maailmavallutusplaanidest on puudu vaid üks tähtis komponent – meie kõigi raha, vahendab R2 tehnikakommentaaris Kristjan Port.

Eduka äri eeldused on firma usaldusväärsus, piisav kapital ja paik inimeste teadvuses. Pelga rahaga ei õnnestu teisi eelduseid asendada. Inimeste teadvusesse jõudmise nimel käib kõva heitlus, kuna tähelepanust on tehtud kaup. Sellest tahavad nii paljud huvipooled natukestki endale, sest tähelepanu vahendamisest kogutud varadega rahastatakse Google, Facebooki ja paljude teiste suurte IT ettevõtmiste äriplaane. Usaldusväärsust vajatakse uute klientide saamiseks ja seejärel uute töötajate abil kasvamiseks. Kuidas seda kõike saaks kiiremini saavutada?

Miks mitte minna börsile? Maailmakuulsa jalgpalluri David Backhami nimega võidab natukene usaldusväärsust, tsipa tähelepanu ja raha on tal endal piisavalt palju. Ometi sellest ei piisa ja mees kavatseb oma uue ettevõtmise järgmisel kuul börsile viia.

Covid-19 epideemia uue laine hirmus paistab antud samm julmalt hästi valitud. Päris jalgpall koos paljude nn päris spordialadega suruti nakkuse tõttu üksikutesse suvekuudesse või jäeti üldse ära. Isegi kui mängitakse suurtel väljakutel, on tribüünid tühjad ja vaatajad peavad viibima kodudes televiisorite ees. Klubidel jäävad saamata piletimüügi tulud ja paik inimeste teadvuses muutub ebakindlamaks. Ühtedele halb pakub teistele võimaluse. Viiruse puhangu ajal kasvatas märgatavalt oma osa inimeste teadvuses e-sport.

Beckham koos veel mõne investoriga asutasid e-spordi ettevõtte Guild Esports. Firma omab ja arendab arvutites sportivaid sportlaseid ja meeskondi – midagi Manchester Unitedi laadset, kus David saatis mööda sportlasepõlve edukaima perioodi. ManU on börsifirma, pakub investoritele põnevust ning kasutab saadud raha parimate mängijate hankimiseks. Edu puhul kasvab ettevõtte väärtus ja masinavärk loob uut rikkust. Sarnaselt kasutavad börsi abi paljud Euroopa ja USA profiliigades tegutsevad klubid. Euroopas algas spordiklubide börsile viimine umbes paarikümne aasta eest. Nüüd on järg virtuaalse spordi majandusliku jätkusuutlikkuse usu testimiseks.

Antud vaates poleks järgmise spordiklubi börsile lisandumises midagi erilist, kui see vaid poleks uut moodi sportimine. Sõna, mida paljud ei tahakski arvutimängudega siduda. Vastuargumentideks on praegu enim populaarsemate võistlustel kasutatavate sõjamängude sisuks olev vägivald, mängijate ebasportlikud eluviisid, paljudele ei meeldi liikumisvaeguse kasvus süüdistatavana kogu arvutimängu kontseptsioon jne.

Spordi alla kuulumise toetuseks räägivad kõrge nõudlikkus spetsiifiliste kehaliste oskuste omamise ja treenimise osas, sealhulgas kasvav nõudlikkus hea ja vastupidava füüsise suhtes, selge võistlusmomendi olemasolu, vajadus ajaga kaasas käia ja hoida sporti kultuurifenomenina relevantsena jne.

Oodatavalt on suurem diskussioon alles ees. Ajal kui traditsiooniline sport kannatab, jätkab e-sport kasvamist. Kasvavad osalejate ning pealtvaatajate arvukus millega käib kaasas raha. Eelmisel aastal vaatas e-spordi võistluseid pool miljardit inimest ja selles liikus raha umbes miljardi dollari eest. Üksikuid populaarsemaid võistluseid jälgib rohkem pealtvaatajaid kui vaadatakse traditsiooniliste spordialade tippvõistluseid. Näiteks Soomes panustatakse e-sportlaste treenimisele sarnaselt ja ühes koos ülejäänud sportlastega tuntud spordikeskustes.

Populaarsuse kasvuga areneb ka spordiala ja oodata on e-spordi võistlusalade täiustumist praegustelt sõjamängude-kesksest olemusest tegevusvormideks, mida võib pidada tehnoloogiliselt täiustatud spordiks. Vähema vägivalla, kuid märgatavat oskust nõudva arengu märkideks on näiteks vormelisõidu võistlused ja spektri kehalisemas otsas rattaspordivõitlused, milles sportlane sõidab reaalse rattaga trenažööril, mille koormust kujundab ekraanidele kuvatud virtuaalmaastik. Võistelda saavad sportlased kõikjalt maailmast ilma reisikulu ja nakatumise riskita.

Beckham loodab börsilt koguda firma arengusse paarkümmend miljonit naela ja saada koos rahaga kaasa usaldusväärsuse ning koha inimeste teadvuses. Kõik, mis vaja edukaks äriks. Juhul kui sina muidugi teisiti ei arva.

Esmaspäevast neljapäevani võib Kristjan Porti tehnoloogiakommentaari kuulda Raadio 2 saates "Portaal".

Toimetaja: Jaan-Juhan Oidermaa

Allikas: "Portaal"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: